12 / 12 / 5 (6?) / 0 (~1)

Taka mała statystyka podsumowująca 2015 rok. ULA wystrzeliło 12 rakiet w tym roku, wszystkie starty zakończyły się sukcesem. Dwa ze startów ULA były komercyjne. Dziesięć z lotów użyło Atlasa V a dwa Delta IV.
ArianeSpace wystrzeliła także 12 rakiet i także wszystkie starty zakończyły się sukcesem. Jeden start był przełomowy – wysłał na wycieczkę europejski prototyp pojazdu wracającego an ziemię – iXV. Trzy starty były za pomocą rakiety Soyuz, trzy Vega i sześć Ariane V. ArianeSpace ma niepokojąco dużo rakiet jak na ilość startów. 
SpaceX…. Hmmmm, Rok zapowiadał się świetnie, SpaceX strzelał jedną rakietę za drugą i do końca kwietnia mieliśmy już pięć udanych strzałów. A potem przyszedł 28 czerwca i wszystko się zmieniło. Pół roku przerwy… Mam nadzieję że dzisiejszy start się uda i SpaceX zaliczy sześć startów w 2015 roku. 
Orbital ATK – pomimo że ich awaria nastąpiła w 2-14 roku, to firma nadal nie wystrzeliła swojej poprawionej rakiety. W porównaniu z tym opóźnieniem, sześć miesięcy SpaceX wydaje się niezwykle krótkie. Żeby wypełnić zobowiązania, Orbital musiał wsadzić Cygnusa na szczyt Atlas V – dzięki temu ULA miała 12 startów w tym roku. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: