25 lat temu

Start misji STS-31 (zdjęcie (C) NASA)

25 lat temu w kosmos poleciał kosmiczny teleskop Hubble. Start nastąpił o 8:33:51, była to druga próba (pierwsza była nieudana z uwagi na jakiś problem z jednym z APU promu kosmicznego). Ciekawostką jest to że była to jedna z niewielu misji promu kosmicznego, która wystartowała z LC-39B a do tego prom lądował w Edwards AFB. 
Teleskop Hubble sprawiał problemy zanim jeszcze poleciał w kosmos. Początkowo NASA nie miała pieniędzy na niego – planowano lustro o średnicy 3 metrów. Jednakże cichy transfer technologii i pieniędzy od NRO (który do tej pory jest oficjalnie tajny, choć powoli pojawiają się pierwsze dokumenty i poszlaki) spowodował że NASA zdecydowała się na lustro o średnicy 2.4 metra. Narzędzia jakie powstały w czasie budowy tego teleskopu zostały później użyte do budowy teleskopów satelitów szpiegowskich. Dowodem na to jest prezent jaki NASA dostała od NRO w 2012 roku – dwa nie skończone satelity szpiegowskie z lustrami oraz obudową o identycznych rozmiarach jak Hubble. 
Także słynny problem z źle wypolerowanym lustrem Hubble podobno wynika ze współpracy NASA z NRO. Lustro było wypolerowane tak jak trzeba do użycia przy obserwacji Ziemi z niskiej orbity, niestety ktoś zapomniał przestawić systemu kalibracji na wersję „ostrość w nieskończoności”. Oficjalna wersja historii jest taka że firma Perkins-Elmer się pomyliła przy regulacji przyrządu pomiarowego, jednak dziwnym trafem krzywizna lustra jakie zostało zamontowane w Hubble jest perfekcyjna do obserwacji Ziemi z niskiej orbity okołoziemskiej.
Hubble sprawił także problemy w czasie wyjmowania z ładowni promu kosmicznego – jedno z ogniw słonecznych nie chciało się rozłożyć. Astronauci planowali wycieczkę poza prom i ręczne rozłożenie ogniwa, jednak udało się to osiągnąć automatycznie wysyłając sekwencje komend do silników tegoż ogniwa które spowodowały że w końcu się ono otworzyło.
Teleskop Hubble był celem kilku następnych lotów promu kosmicznego: STS-61, STS-82, STS-103, STS-109 i STS-125. Dzięki temu łączny koszt programu, który pierwotnie szacowany był na $400M (milionów) osiągnął ponad $10MM (miliardów). 
Jednak to nie koniec problemów – wcześniej czy później teleskop Hubble będzie musiał zostać usunięty z orbity. Spalenie się w atmosferze nie wchodzi w rachubę jako że oczekuje się że spore kawałki lustra teleskopu przetrwają i uderzą w ziemię. NASA pierwotnie planowała wysłać po teleskop prom kosmiczny, ściągnąć go na ziemię i wstawić do Smithsonian. Ale promów już nie ma, więc pozbycie się Hubble stanie się za kilka-kilkanaście lat sporym problemem. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: