A jednak był problem

Czyli najnowsze plotki z okolic SpaceX. Najpierw obejrzyjcie filmik z 15-sto sekundowego testu silników nowego Falcona 9. Przyjrzyjcie się dokładnie temu co się dzieje po wyłączeniu silników – tak mniej-więcej od 21 sekundy filmu. Co widzicie? 
No właśnie – widać że silniki wyłączone a coś tam nadal świeci i się pali. Wg. niepotwierdzonych plotek jeden z silników miał awarię – nie zamknął się całkowicie któryś z zaworów, przez co silnik pracował na nieodpowiednim składzie mieszanki przez dodatkowe kilka sekund. Silnik podobno to przetrwał, ale za to rakieta wymaga naprawy / wymiany pewnych części. 
Taka awaria w czasie lotu najprawdopodobniej doprowadziła by do utraty satelity i katastrofy – resztkowy ciąg silnika nie pozwoliłby na prawidłowe rozdzielenie pierwszego i drugiego stopnia i skończyło by się tak jak w jednym z testowych lotów Falcona 1 kiedy to pierwszy stopień uderzył w drugi już po ich separacji. 
Cała awaria stawia pod znakiem zapytania start Falcona 9 w tym roku – SpaceX nadal planuje pierwszy lot na koniec listopada (CRS-8 już prawie na pewno nie nastąpi w tym roku), ale znalezienie przyczyn tej awarii i jej zlikwidowanie może potrwać sporo czasu. 
Następnym krokiem milowym jest pełen, 2.5 minutowy test silników pierwszego stopnia – od tego kiedy on nastąpi będzie zależało kiedy Falcon 9 poleci w swój pierwszy lot po katastrofie. test powinien odbyć się w pierwszej połowie października jeżeli SpaceX ma nadzieję na pierwszy lot pod koniec listopada = za dwa tygodnie będziemy wiedzieli czy są jakieś szanse na lot w tym roku, czy raczej nie.
Aha, pamiętacie że Elon Musk obiecywał że w tym roku pojawią się pierwsze szczegóły nowej, wielkiej rakiety znanej pod kryptonimem Mars Colonial Transporter? Wygląda na to że przed świętami czeka nas sporo emocji; podobno SpaceX jest gotowe do ujawnienia większej ilości szczegółów oraz planu testów rakiety. Jednak czekają z tym na pierwszy, udany lot F9 v1.1FT. Więc trzymajmy kciuki żeby problem z zaworkiem dał się szybko rozwiązać, pełen test silników F9 odbył się w pierwszej połowie października i był udany a sama rakieta poleciała bez żadnych problemów pod koniec listopada. Wtedy będziemy mieli o czym dyskutować przez cały grudzień.
Marek Cyzio Opublikowane przez: