A jednak Orion

Okazuje się że jednak Orion i SLS przetrwały – będą one wysyłały astronautów na wysoką orbitę Księżyca (bo SLS w obecnej wersji nie jest w stanie wysłać Oriona na niską orbitę). Tam będzie odbywał się transfer astronautów z Oriona do albo Starship od razu albo Gateway najpierw a potem do Starship.

Bezsensowne rozwiązanie. A jednocześnie rozsądne. Bo teoretycznie Orion jest przetestowany a start z ziemi i lądowanie na ziemi to najbardziej niebezpieczne fragmenty lotu (bo grawitacja i atmosfera). Orion ma LAS a Starship jak na razie nie ma go nawet w planach. Pozwala to także SpaceX na budowę jednorazowych Starshipów które nie musza mieć osłony termicznej bo nie będą wracać na Ziemię. A to oznacza że mamy trochę masy którą da się użyć na nogi, panele słoneczne (które są silnie niekompatybilne z wejściem w atmosferę z dużą prędkością) itp.

Poza tym Starship będzie wymagał zatankowania na niskiej orbicie ziemi. To następny element układanki który jest niebezpieczny i może lepiej że początkowo nie będzie w nim ludzi.

Te prawie trzy miliardy są na JEDEN lot załogowy na księżyc. NASA planuje rozpisać osobny przetarg na następne loty w którym może każdy startować ale wiadomo że wygra go SpaceX.

SpaceX obiecał lądowanie w 2024 roku ale NASA jest bardzo sceptyczna. Zresztą zanim ludzie wsiądą do Starship, musi on odbyć jeden bezzałogowy lot symulujący całą misję a NASA musi przejrzeć wszystkie dane z tego lotu i zdecydować ze nie było żadnych „close calls”, że wszystkie parametry były w granicach normy i że gdyby byli lecieli nim ludzie to nie było by dla nich żadnego zagrożenia. Czyli coś jak DM-1. A to pewnie oznacza z rok przerwy pomiędzy bezzałogowym a załogowym lotem.

Ciekawe co na to SpaceX. Czy skoncentruje się teraz na technologiach które są niezbędne do lotu na księżyc jednocześnie odpuszczając testy technologii które są mało przydatne (np. lądowania z obrotem czy osłona termiczna), czy raczej będzie szedł nadal tą samą ścieżką – czyli najpierw Starship który potrafi wrócić z orbity, a dopiero potem tankowania i księżycowa wersja?

Marek Cyzio Opublikowane przez: