A może by tak sprzedać dom?

I zakupić sześć złotych płytek, które spędziły w kosmosie 69 miesięcy? Płytki ważą 6 gramów = ich wartość jest niewielka. Jednak obecna cena na aukcji wynosi $221,085 i stale rośnie. Myślę że aukcja zakończy się w okolicach pół miliona dolarów.

Płytki poleciały w kosmos w ramach eksperymentu LDEF – prom kosmiczny Challenger wyniósł w kosmos w kwietniu 1984 roku pojemnik rozmiarów autobusu. Pojemnik ten miał latać w kosmosie tylko przez 11 miesięcy, ale najpierw nie było wolnej misji promu kosmicznego która mogła by go przywieźć, potem (1986) nastąpiła katastrofa promu kosmicznego Challenger i pojemnik przywieziono dopiero promem kosmicznym Columbia w styczniu 1990 roku.

Jednym z osiągnięć tego eksperymentu było udowodnienie że przetrwalniki bakterii są w stanie przetrwać 6 lat w kosmosie. Ten eksperyment dał wodę na młyn miłośnikom teorii że życie na Ziemi powstało w wyniku upadku meteorytu który przyniósł je z jakiejś innej planety.

A wracając do płytek złota, to ich celem było sprawdzenie jak długotrwały pobyt w kosmosie i wystawienie na promieniowanie wpływa na złoto (którego używa się sporo w satelitach i na ISS).

Marek Cyzio Opublikowane przez: