Ale się dzieje

Edycja – to oczywiście był żart z okazji 1 kwietnia. Choć akurat plotki o Bezosie planującym kupić ULA się pojawiają tu i ówdzie ale na razie wszyscy dementują.

Najnowsze wiadomości z pewnego źródła – Elon stracił tak dużo kasy na Twitterze że musi sprzedać swoje udziały w SpaceX. Kupuje je podobno Bezos i planuje połączyć ULA (nad zakupem której od pewnego czasu pracowało Blue Origin), SpaceX i BO w jedną firmę. Pierwszą decyzją ma być przemianowanie Starship na New Armstrong a Vulcan na New Carpenter. Falcon 9 zostanie przemianowany na New Grissom. Bezos podobno także chce kupić Virgin Orbital i zmienić nazwę ich rakiety na New Jewett – jak ktoś nie wie to to jest Jewett to sprawdźcie za kogo wyszła za mąż ex Bezosa (ale już się rozwiodła). Rakieta jest mała i chuda i dlatego będzie nazwana New Jewett.

Z innych nowości to Rosja planuje poważny upgrade Soyuza – zostanie zmieniony jeden z przełączników na troszkę tańszą wersję która nie jest objęta embargiem. To największy upgrade Soyuza od lat.

Europa też nie próżnuje. ESA planuje rozpoczęcie prac na zrobieniem studium możliwości zbudowania europejskiej rakiety i kapsuły orbitalnej. Studium będzie kosztowało miliardy euro i prawdopodobnie odkryje to co już wszyscy wiemy – że się nie opłaca. I że trzeba zwiększyć subsydia dla ESA by udało się zbudować rakietę konkurencyjną cenowo z jednorazowym F9.

Burkina Faso także planuje swój program kosmiczny. Burkonauci polecą w kosmos na własnej rakiecie napędzanej paliwem stałym produkowanym bezpośrednio z odchodów wielbłądów.

No i na koniec wiadomość z Polski – rząd planuje program rakieta+ – będą subsydia na budowę przydomowych rakiet suborbitalnych. Kluczowe jest by startowały one w kierunku wschodnim i miały jak najbardziej wybuchowy drugi stopień.

Marek Cyzio Opublikowane przez: