Amazon uratował ULA

Ledwo co wspomniałem że ULA ma problem z ładunkiem dla inauguracyjnego lotu Vulcana a tu już się ładunek znalazł. A raczej trochę ładunku. Amazon planuje wysłać dwa próbne satelity Kuipersat-1 i 2 tym lotem. Mają lecieć jako dodatkowy ładunek wraz z księżycowym lądownikiem Peregrine – tym który jest tak opóźniony że pewnie tym lotem nie poleci. Amazon na pewno płaci ULA za ten lot, więc w razie czego straty będą mniejsze.

Satelity Amazona miały początkowo lecieć nową rakietą ABL Space Systems, ale jest ona opóźniona.

I żeby nie zaczynać nowych postów:

  • SpaceX poskładał Starship w Boca Chica. Tym razem pod spodem Booster #7 i Ship #24. Wygląda na to ze przygotowują się do testu statycznego wszystkich silników pierwszego stopnia i żeby im całość nie odleciała trzeba ją dociążyć drugim stopniem. Jakby wszystko poszło idealnie to jest szansa na start w tym roku
  • Elon Musk wypuścił perfumy. Za $100. Nie kupiłem. Nazywają się „przypalone włosy” i znając Elona pachną tak jak się nazywają. Elon nadal odmawia uruchomienia Starlink na Krymie i wypiera się że jego poronione pomysły na temat wojny na Ukrainie powstały po bezpośredniej rozmowie z Putinem.
  • Blue Origin podobno bardzo intensywnie pracuje nad drugim stopniem wielokrotnego użycia jednak nadal nie ma żadnych informacji w jaki sposób to ma się im udać.
  • Zatankowany księżycowy Starship ma być w stanie czekać na astronautów do 100 dni. Ciekawe jak rozwiązano problem wygotowywania się paliwa i utleniacza?
Marek Cyzio Opublikowane przez: