AMS-02 odkrył coś bardzo ciekawego

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała dziś o tym że spektrometr AMS-02 (który poleciał na ISS ostatnim lotem promu kosmicznego Endeavour STS-134) odkrył coś interesującego – to że nasz wszechświat składa się głównie z materii a antymaterii w nim raczej niewiele, to już wiemy. Ale okazuje się że ilość pozytronów w stosunku do elektronów zależy od ich energii – w pewnych zakresach energii jest ich więcej, w innych mniej. Nie wiadomo jeszcze czy te pozytrony pojawiają się w wyniku kolizji cząstek czarnej materii z naszą materią, czy w jakiś inny, mniej tajemniczy sposób.

A przy okazji warto wspomnieć inne, bardzo ciekawe odkrycie dokonane przez inne urządzenie – teleskop kosmiczny Plancka:

Okazuje się że nasz Wszechświat jest raczej dość jednorodny. Co ciekawe niejednorodności zgadzają się idealnie z obliczeniami opartymi na teorii wielkiej inflacji co tym bardziej ją potwierdza. Dzięki teleskopowi Plancka znamy także trochę lepiej składniki naszego Wszechświata:

  • 4.9% całego Wszechświata zbudowane jest z materii i energii którą znamy na codzień
  • 26.8% Wszechświata zbudowane jest z czarnej materii której istnienie przypuszczamy a której jeszcze nie zaobserwowaliśmy (AMS-02 ma nam w tym pomóc)
  • 68.3% Wszechświata to czarna energia o której wiemy równie wiele co o czarnej materii. 

Marek Cyzio Opublikowane przez: