Antares znowu może mieć kłopoty

Jak informuje obiektywna i bezstronna agencja informacyjna Sputnik News, ukraiński przemysł kosmiczny ma przechlapane. IMF szacuje że po tym jak Ukraina napadła bez powodu Rosję a następnie zmuszona tym Rosja skasowała kontrakty, ukraiński przemysł kosmiczny stracił 80% zamówień. Największe straty poniosła Ukraina w wyniku embarga na sprzedaż broni do Rosji oraz w wyniku anulowania kontraktu na budowę rakiet Zenit. 
Problemy dotykają także Rosji – systemy sterowania do załogowych Soyuzów produkowane są na Ukrainie i tylko dzięki mediacji NASA są one nadal eksportowane do Rosji. Jednak Rosja pracuje bardzo intensywnie nad wyprodukowaniem tychże systemów na miejscu i zastąpieniu importu z Ukrainy. A kontrakt na budowę nowych Zenitów został podobno podpisany pod koniec 2015 tylko po to by zostać anulowanym w lutym 2016 – ciekawe czy wynika to z jakiegoś nowego zaostrzenia stosunków czy po prostu z braku pieniędzy? 
Brak zamówień dla ukraińskiego przemysłu kosmicznego może spowodować upadek różnych zakładów, a w szczególności potentata – Jużnoje/Jużmasz. A to może zagrozić dostawom Antaresów do USA. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: