AST SpaceMobile

Wygląda na to że Musk właśnie wykończył tą firmę. Pisałem o nich kiedyś – ich plan biznesowy zakłada zbudowanie konstelacji satelitów które pozwolą na używanie istniejących telefonów komórkowych do rozmów. Ich pierwszy prototypowy satelita – BlueWalker 3 ma polecieć w kosmos Falconem 9 już we wrześniu tego roku.

Starlink 2 ma oferować dokładnie tą samą funkcjonalność – możliwość bezpośredniego używania telefonów komórkowych bez jakichś dodatkowych anten itp. Na razie tylko dla T-Mobile i tu jest haczyk / nisza na rynku w której AST SpaceMobile ma szanse przetrwać.

Z tego co zrozumiałem, to oba systemy będą miały bardzo kierunkowe anteny i będą nadawały/słuchały tylko na obszarach na których operator z którym mają podpisaną umowę nie ma pokrycia i na częstotliwości którą ten operator posiada.

Problem w tym że w przypadku Starlink, to tylko dodatkowa funkcja już i tak budowanej konstelacji, która podobno nie wymaga praktycznie niczego w sensie dodatkowego hardware – wszystko co SpaceX musi zrobić to dołożyć trochę oprogramowania, W przypadku AST SpaceMobile to budowa dedykowanej konstelacji korzystając z komercyjnego wysyłania na orbitę satelitów (czyli dając SpaceX zarobić na tym). Jakoś nie widzę żeby to mało szansę przynieść pieniądze w obecnej sytuacji.

Co ciekawe akcje AST SpaceMobile jakoś nie padły na pysk od wczoraj – czyżby inwestorzy mieli nadzieję że firmę kupi np. Amazon? Projekt Kuiper w końcu pewnie też będzie oferował taką usługę, jak SpaceX to oferuje to pewnie się opłaca. A szybciej (i czasem taniej) jest kupić gotową technologię, kontakty itp. niż zaczynać od nowa.

Marek Cyzio Opublikowane przez: