ATK Liberty wciąż żyje!

Kompozytowa kapsuła załogowa dla Liberty ((C) NASA)

ATK miało wczoraj konferencję prasową na której poinformowano o postępach w budowie rakiety Liberty (pisałem o niej także tutaj oraz tutaj). Ostatnie doniesienia były takie że o ile ATK udało się znaleźć producenta drugiego stopnia dla tej rakiety (Astrium – po prostu na szczyt Liberty wsadzą lekko zmodyfikowaną Ariane V), o tyle był problem z kapsułą którą można by umieścić na szczycie tego zestawu – ani Boeing, ani Sierra Nevada nie miały zamiaru podpisywać umowy z ATK (obie te firmy planują wystrzeliwanie kapsuł na rakiecie Atlas V).

Ale ATK nie daje za wygraną i ogłosiło wczoraj że planuje budować własną kapsułę! Pierwszy lot testowy ma się odbyć już w 2014 roku a pierwszy lot załogowy w 2015.

ATK planuje kapsułę z materiałów kompozytowych z systemem MLAS (Max Launch Abort System). System ten został pierwotnie zaprojektowany dla kapsuły Orion, ale NASA w końcu zdecydowała się na tradycyjne rozwiązanie (przede wszystkim ze względu na niezawodność). Kapsuła była także pierwotnie zaprojektowana dla progamu Constellation, ale NASA w końcu zdecydowała się na tradycyjne rozwiązanie.

Materiały propagandowe ATK o rakiecie Liberty:

Poniżej filmik z jedynego testu systemu MLAS:

I jeszcze nagranie z konferencji prasowej:

Marek Cyzio Opublikowane przez: