(B)arka Elona

W Internecie nic się nie ukryje. A już w szczególności nic, co związane jest z planami SpaceX. Tym razem wyszła na jaw lokalizacja barki na której ma lądować Falcon 9. A to dzięki temu że SpaceX wystąpił do FCC o zgodę na używanie nadajników radiowych większej mocy (od 20W do 511W) związaną ze startem misji CRS-5. I poza nadajnikami w CCAFS oraz nadajnikami na 1 i 2 stopniu rakiety, wymienione są dwa nadajniki – jeden na łodzi a drugi na barce. Właśnie – na barce! To pewnie ta barka na której ma lądować Falcon 9.

Jak na razie na internecie nie widać żadnych zdjęć tej barki, podobno jest ona nadal w Luizjanie i trwają końcowe prace nad jej wykończeniem. Barka ma być spora – 90 metrów na 55 metrów, ma być także wyposażona w aktywny system utrzymywania pozycji (czytaj małe silniki). Nie jest jasne czy SpaceX kupił barkę od kogoś, czy zamówił nową, czy po prostu wypożyczył istniejącą barkę.

Nie wiadomo także co będzie zdefiniowane jako „sukces” lądowania – czy wylądowanie w pełnym tego słowa znaczeniu, czy np. wylądowanie na barce pomimo że pierwszy stopień się później wywróci z uwagi na fale.

Ciekawostką jest także to że obecny Falcon 9 V1.1 ma za duży ciąg żeby wykonać manewr który widzieliśmy na filmach z Falcona 9 Reusable – zawisnąć w powietrzu. Nawet przy tylko jednym włączonym silniku Merlin 1D i przy maksymalnie zredukowanym ciągu (Merlin 1D może zredukować ciąg do 70%), ciąg jest większy niż masa pustego pierwszego stopnia. W związku z czym lądowanie nie będzie wyglądało tak jak na filmach z lądowań F9R i będzie raczej przypominało kontrolowany wypadek niż lądowanie helikoptera. Pierwszy stopień uruchomi silnik i gwałtownie wyhamuje do zera tak by to zero nastąpiło możliwie nisko nad barką. Następnie silnik zostanie wyłączony a rakieta spadnie na barkę. Jak widać istnieje cała gama możliwych zakończeń – od zrobienia dziury na wylot w barce poprzez połamanie nóg, wylądowanie, upadek i ustanie aż do upadku z przewróceniem. Dlatego Elon Musk ocenia szanse na sukces tej operacji na 50%.

Moim zdaniem sukcesem misji będzie jeżeli rakieta przede wszystkim trafi w barkę. Wielkim sukcesem będzie jeżeli barka przetrwa lądowania. A niezwykłym sukcesem będzie jeżeli uda się uratować choć jeden z silników w stanie nadającym się do powtórnego użycia.

Edycja – poglądowe zdjęcie przypadkowej barki w celu wizualizacji:

Marek Cyzio Opublikowane przez: