Będzie gdzie cumować

NASA opublikowała dziś zdjęcie pierwszego adaptora do cumowania który ma zostać zainstalowany na ISS. Jest on zgodny z nowym standardem cumowania (International Docking System Standard). ISS będzie miało dwa takie adaptory zainstalowane. Pierwszy z nich poleci w kosmos w bagażniku Dragona lecącego z misją CRS-7 a drugi z CRS-9. 
Boeing w kapsule CST-100 będzie używał dostarczonego przez NASA modułu dokowania. Żeby było śmieszniej to Being buduje ten moduł na zlecenie NASA = najpierw zarobi na jego budowie, a potem dostanie go od NASA. SpaceX nie był tym zachwycony, więc odmówił takiego rozwiązania i planuje wyprodukować moduł dokowania samodzielnie. 
Ciekawostką jest także to że poprzednia wersja tego modułu dokowania została zamontowana na teleskopie Hubble i podobno jest ona kompatybilna z obecnym standardem. A to otwiera możliwość użycia kapsuły Dragon V2 do misji mającej na celu przedłużenie życia teleskopu. SpaceX twierdzi że taka misja jest możliwa, choć wymagała by dodatkowego modułu napędowego w bagażniku. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: