Bezos w CCAFS

#321BlueOrigin has a big tent/stage set up at LC36. pic.twitter.com/2xNKGsHkpF

— James Dean (@flatoday_jdean) September 15, 2015

Za chwilę konferencja prasowa Blue Origin z LC-36 w CCAFS. Pojawić ma się Jeff Bezos i powiedzieć że budują fabrykę w KSC i że będzie strzelał rakietami z LC-36.
Bezos mówi że najlepiej produkować rakiety blisko miejsca z którego się nimi strzela, bo odpadają problemy z transportem. SpaceX powinien zastanowić się nad swoją strategią wożenia rakiet przez całe USA w poprzek.
BlueOrigin będzie robiło testy silników BE-4 na Space Coast – będzie można je usłyszeć i zobaczyć dużo dymu. LC-36 jest dobrze usytuowany do oglądania tego – będzie świetny widok z plaż Cape Canaveral a w szczególności z Jetty Park.

O względy Bezosta konkurowało 12 różnych stanów, ale Floryda zaproponowała najlepsze warunki – zarówno w sensie finansowym, jak i lokalizacji i dostępu do wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. (lokalny Florida Institute of Technology produkuje rocznie kilkuset potencjalnych pracowników).

Zastanawia mnie tylko czy bliskość LC-13 (znanego obecnie jako Landing Complex 1) nie będzie przeszkadzała Blue Origin. W końcu to dosłownie rzut beretem – na północ od LC-36 są kolejno LC-11, LC-12 i właśnie LC-13.

Bezos planuje własną rakietę orbitalną, która będzie startowała z LC-36 – zastanawiam się jak to się ma do współpracy z ULA? W końcu taka rakieta była by bezpośrednią konkurencją dla Vulcana? Może Bezos przygotowuje się na to że jak Aerojet-Rockedyne kupi ULA (a raczej na pewno kupi), to pewnie ULA skoncentruje się na zmodyfikowanym Atlas V z silnikami AR-1 a nie na Vulcan’ie i popyt na silniki BE-4 będzie kiepski. I trzeba będzie przyspieszyć prace nad własną rakietą. Więcej szczegółów na temat nowej rakiety ma się pojawić w przyszłym roku. Znając tajemniczość Blue Origin to może się okazać że dowiemy się o niej po raz pierwszy na kilka dni przed startem…

Bezos shows „sneak peak” of #321blueorigin’s orbital rocket launching from Cape. More detail said to come next year. pic.twitter.com/6g2RhYZF8t

— James Dean (@flatoday_jdean) September 15, 2015

Marek Cyzio Opublikowane przez: