Bezosowi odbija

Bezos podał do sądu NASA. Zarzuty – NASA robiąc ewaluację ofert na księżycowy lądownik zrobiła to niezgodnie z prawem. Mam nadzieję że sąd odrzuci ten pozew, bo inaczej będzie następna przerwa w pieniądzach dla SpaceX. Co wcale nie było by jakimś wielkim problemem – nie opóźniło by to wcale prac nad Starship, a jedynie przesunęło kolejność co wbrew pozorom nie musi być niczym złym. Bez NASA nacisk jest na towarową wersję Starship tak by jeszcze zmniejszyć koszty wystrzeliwania Starlink + zarobić więcej kasy na wygranych już kontraktach/wygrać nowe oferując ceny znacznie niższe od konkurencji. Z NASA nacisk będzie na tankowiec + lądownik księżycowy, choć pewnie i tak wersja towarowa powstanie pierwsza. Dlatego jakiekolwiek opóźnienia wypłat z NASA spowodowane protestem BO nie powinny jakoś szczególnie dotknąć SpaceX.

Jednocześnie to co robi Blue Origin jest poniżej krytyki. Nie widziałem jeszcze ani jednego głosu broniącego tej decyzji. Wszyscy są jednoznacznie negatywni.

Mam wrażenie że czegoś nie wiemy. Możliwe że Bezos postawił ultimatum – albo zdobędziecie ten kontrakt albo przestaje inwestować w BO i sprzedaje je za grosze komuś. I BO nie może po prostu tak tego zostawić i musi walczyć do końca.

Upadek BO jest zupełnie możliwy. Firma nie ma żadnych zysków a ma olbrzymie koszty i zobowiązania. Co więcej dowiedzieliśmy się jakiś czas temu że ich wielki kontrakt na sprzedaż silników dla ULA będzie silnie deficytowy – BO będzie sponsorowało ULA. ULA jest do tego przyzwyczajona – w końcu obecne RD-180 Rosja sprzedawała poniżej kosztów, choć w sumie to trudno zrozumieć dlaczego. Ale dla BO to nic dobrego.

Byłem wielkim zwolennikiem tej firmy przez długi czas. Wydawało się że są poważni i że staną się poważną konkurencją dla SpaceX. A tu takie jajo.

Marek Cyzio Opublikowane przez: