Centaur |
Jednym z interesujących eksponatów w muzeum w Huntsville jest Centaur-G – rakieta zaprojektowana do bycia wynoszoną przez Space Shuttle. Na zdjęciu widać zarówno samego Centaur-G jak i resztki Centaur Integrated Support System (CISS) – zestaw urządzeń których zadaniem było utrzymanie Centaura w gotowości podczas lotu promu, a następnie obrócenie i wyrzucenie go w przestrzeń kosmiczną. Silniki Centaura miały uruchamiane być dopiero gdy znajdzie się on odpowiednio daleko od promu. CISS miał za zadanie także szybkie pozbycie się paliwa i utleniacza w sytuacji gdyby prom musiał dokonać awaryjnego lądowania.
Centaur-G nigdy nie poleciał promem w kosmos – po katastrofie Challengera NASA zorientowała się że idea wożenia kilkudziesięciu ton ciekłego wodoru i tlenu w ładowni promu kosmicznego jest samobójcza.
Centaur |
Ta specjalna wersja Centaur’a różni się od zwykłych przede wszystkim średnicą zbiornika ciekłego wodoru – ma on 14 stóp średnicy a nie 10. Dzięki temu można było lepiej wykorzystać miejsce w ładowni promu.
Pomimo ze Centaur nigdy nie poleciał promem kosmicznym, to i tak ma on wielki wkład w badania kosmosu.