Chodziło o skafandry

ArsTechnica właśnie poinformowała że ten wielki kryzys w lotach załogowych to wycofanie się firmy Collins Space z prac nad skafandrami kosmicznymi do EVA na ISS. Firma rzuciła ręcznik bo okazało się że budowa skafandrów jest znacznie bardziej kosztowna i czasochłonna.

NASA pozostał Axiom Space który buduje skafandry księżycowe. Ale ta firma też ma podobno spore problemy.

Collins Space to nie jakaś firma-krzak. Jest to część Raytheon + firma zaprojektowała lata temu oryginalne skafandry Apollo. W porównaniu z nimi Axiom ma praktycznie zero doświadczenia w skafandrach – firma jak dotąd zajmowała się organizacją turystycznych lotów kosmicznych oraz pracowała nad własną stacją kosmiczną. Skafandry są częścią układanki prywatnego dostępu do kosmosu więc pasowały do strategii Axiom.

Cóż, pewnie trzeba będzie wezwać na pomoc SpaceX. Firma ma już własne skafandry do EVA (te dla Polaris Dawn) i nie trzeba by zaczynać wszystkiego od początku. SpaceX odgrażał się także ze zaprojektuje własne skafandry księżycowe.

Nie spodziewam się większych problemów związanych z tą dzisiejszą nowością. Raczej po prostu do kieszeni SpaceX wpadnie następne kilka miliardów $ a NASA dostanie rewelacyjne skafandry które posłużą przez wiele lat.

Marek Cyzio Opublikowane przez: