Cygnus jako moduł Oriona

Jak czytelnicy już pewnie zauważyli, dorwałem się do całego stosu nie do końca publikowanych prezentacji. Niestety dostęp do nich jest przypadkowy (pojawiają się i znikają) a do tego autor prosi o nie linkowanie z uwagi na ograniczone możliwości serwera na którym leżą, więc nie podaje linka.

Dziś następna z prezentacji – tym razem od firmy Orbital Sciences o tym jak można by wykorzystać Cygnusa jako moduł przyszłego załogowego pojazdu do eksploracji kosmosu. Prezentacja powstała jeszcze przed wybuchem Antaresa i generalnie jest nieciekawa (pierwsze 27 stron to chwalenie się Orbitala o tym jacy są wspaniali i ile osiągnęli i jak świetlana przyszłość jest przed nimi), ale od 28 strony zaczyna się coś ciekawego dziać.

Orbital proponuje by wykorzystać Cygnusa jako moduł pozwalający na dłuższe loty Orionem – czterosegmentowy Cygnus przycumowany do Oriona ma wystarczającą pojemność i masę ładunku by zapewnić czteroosobowej załodze Oriona zapasy na 60 dni lotu w kosmosie. Ale to nie koniec – Orbital planuje różne inne wersje Cygnusa – z dwoma portami do cumowania, z bocznym portem do cumowania itp. I teoretycznie można było by takich Cygnusów połączyć kilka i zrobić z tego małą, przenośną stację kosmiczną czy też moduł pozwalający na naprawdę długie loty kosmiczne.

Pomysł bardzo ciekawy i moim zdaniem mający sens – może właśnie w ten sposób uda nam się polecieć na Marsa? Łącząc moduły różnych firm wystrzeliwane różnymi rakietami w jeden, wielki pojazd kosmiczny?

Marek Cyzio Opublikowane przez: