Pierwszy rysunek techniczny Skylaba |
Czterdzieści lat temu, 14 Maja 1973 roku, rakieta Saturn V (przerobiona z rakiety księżycowej przez usunięcie trzeciego stopnia) wyniosła na orbitę pierwszą amerykańską stację kosmiczną – Skylab. Start nie był zbyt udany, Skylab stracił jeden z paneli słonecznych oraz osłonę przeciwsłoneczno-przeciwmikrometeorytową. Resztki tej ostatniej dodatkowo uszkodziły drugi z paneli słonecznych. Bez osłony przeciwsłonecznej stacja powoli nagrzewała się i istniało niebezpieczeństwo że osiągnie temperaturę w której plastik zacznie się topić i produkować trujące gazy.
By ratować Skylab, NASA wysłała misję trzech astronautów – polecieli Charles Conrad, Paul Weitz i Joseph Kerwin. Misja była pewnie najbardziej ryzykowną naprawą w kosmosie – kapsuła Apollo nie była w stanie przycumować z uwagi na uszkodzony moduł cumowniczy w Skylabie. Jeden z astronautów musiał go naprawić. W tym czasie inny próbował rozłożyć uszkodzoną baterię słoneczną ciągnąc ją na linie trzymanej między kolanami. Bateria nie chciała współpracować. W końcu jednak udało się zacumować oraz rozłożyć tymczasową osłonę przeciwsłoneczną i opanować wzrost temperatury w stacji.
Baterię słoneczną udało się naprawić dopiero dwa tygodnie później, podczas jednego ze spacerów. Bateria się gwałtownie rozłożyła odrzucając astronautów w przestrzeń kosmiczną, na szczęście liny którymi byli przywiązani wytrzymały. Astronauci spędzili na Skylabie 28 dni, reperując go a następnie przeprowadzając wiele eksperymentów.
Skylab gościł jeszcze dwie załógi astronautów, ale niestety opóźnienia w budowie promów kosmicznych spowodowały że nie byłoby pojazdu który mógłby go wynieść na wyższą orbitę. Śmierć przyspieszyła większa niż normalnie aktywność słońca – spowodowało to że atmosfera Ziemi „spuchła” i wyhamowała Skylaba bardziej niż to było obliczone. I 11 lipca 1979 roku Skylab wszedł w gęstsze warstwy atmosfery i zamiast spaść do Pacyfiku, zdecydował się spaść na Australię. Jedno z miast w Australii (Esperance) w ramach odwetu nałożyło na NASA mandat za śmiecenie – $400.
Poniżej trzy zdjęcia wersji treningowej Skylaba którą można zoaczyć w Huntsville, AL. Jest to najprawdopodobniej Skylab B – wersja którą planowano wysłać w kosmos, a która przez wiele lat leżała w magazynie National Air & Space Museum w Waszyngtonie.
Skylab w Hunstville |
Wnętrze Skylaba |
Wnętrze Skylaba |