Czy kiedyś będziemy tak latali?

NASA opublikowała dziś zdjęcie z pierwszego lotu modelu samolotu przyszłości – X-48C. Samolotu który zmodyfikowano z X-48B przez ujęcie jednego silnika i przesunięcie usterzenia pionowego z końców skrzydeł w bardziej tradycyjne miejsce. Niestety najważniejsze zadanie dla którego zmodyfikowano X-48C nie będzie mogło być zrealizowane – X-48C miał być przede wszystkim użyty do testowania tego o ile cichszy byłby taki samolot of obecnie używanych. Niestety żeby dało się to policzyć, do napędzania go miały być użyte specjalnie zaprojektowane przez Boeinga mikrosilniki przypominające konstrukcją i miejscami z którego wydobywa się dźwięk pełnowymiarowe silniki. Niestety zabrakło na to pieniędzy i do prototypu wstawiono coś takiego:

Uniemożliwi to badania głośności, ale pozwoli na dalsze doskonalenie kształtu pojazdu tak by był możliwie ekonomiczny a jednocześnie bezpieczny.

Jeżeli kiedyś takie samoloty zaczną latać, to systemy rezerwacji będą musiały być zmodyfikowane, jako że będzie więcej siedzeń w każdym rzędzie niż literek w alfabecie :). Także miejsca przy oknie będą niezwykle trudne do zdobycia.

Marek Cyzio Opublikowane przez: