Czy LC-13 będzie szczęśliwe dla SpaceX

Chodzą słuchy że SpaceX planuje lądować swoimi Falconami 9 na starej platformie LC-13. A wlaściwie to nie na platformie, ale w miejscu gdzie dawniej był bunkier tej platformy.

Platforma LC-13 powstała w 1956 roku, w 1958 roku poleciała z niej pierwsza rakieta – Atlas B. W 1960 roku na platformie nastąpiła spektakularna eksplozja – statyczny test rakiety Atlas-Able nie wyszedł (Atlas-Able był najbardziej nieudaną rakietą w historii – na pięć sztuk jakie wyprodukowano dwie się rozleciały w czasie testów statycznych a trzy miały problemy po starcie i nie dotarły na orbitę).

Platforma była własnością USAF aż do 1966 roku, kiedy to wojsko przekazało ją NASA. NASA poużywała ją tylko rzez dwa lata (ale w ciągu tych 2 lat wystrzeliła pięć satelitów księżyca!) i oddała USAF, które używało ją do wysyłania supertajnych satelitów aż do 1978 roku. Platforma została wpisana do rejestru zabytków, ale nikt się nią nie zajmował i gniła sobie aż do 2005 roku, kiedy to zauważono że wieża jest tak skorodowana że grozi zawaleniem. Więc ją wysadzono w powietrze. A w 2012 roku zburzono także bunkier na platformie.

Burzenie wieży na platformie LC-13
Bunkier na LC-13 przed jego zburzeniem

Marek Cyzio Opublikowane przez: