Czyżby Model Y się szykował?

Tesla Motors ma dziś ogłosić jakiś nowy produkt, który Musk nazwał „Model 3 część druga„. Logicznym wydaje się małe SUV na podwoziu Modelu 3 tak jak Model X jest SUV na podwoziu Modelu S. Raczej bez unoszonych do góry drzwi – te są zbyt ekstrawaganckie i kosztowne. W ten sposób firma produkowała by cztery samochody S, 3, X, Y. Gdyby nie Ford i jego sięgające początków wieku prawo do samochodów nazwanych „E”, to wszystko było by jasne…

Oczywiście Musk może myśleć w inny sposób i „część druga” modelu 3 to może być np. elektryczny samolot albo elektryczna ciężarówka albo fotowoltaiczny dach + większy PowerWall o łącznej mocy wystarczającej na załadowanie Modelu 3. O tym co Musk tym razem wymyślił dowiemy się o 5 czasu kalifornijskiego = 8 mojego = 2 nad ranem jutro w Polsce.

Edycja – z wielkiej burzy mały deszcz. A moze inaczej – jak ktoś kupi samochód wyprodukowany od dziś to nie bedzie miał żadnej z opcji które właściciele tak uwielbiają – autopilota, automatycznego hamowania, aktywnego tempomatu itp. Ale… Ale jego samochód wyposażony bedzie w 8 panoramicznych kamer, 12 ultradźwiękowych czujników i radar który umie zobaczyć co sie dzieje przed samochodem jadącym przed Teslą. Do tego sama Tesla wyposażona bedzie w superkomputer wykorzystujący procesory NVidia pozwalające na uruchomienie sieci neuropodobnej zaprojektowanej przez Teslę której zadaniem jest przetwarzanie danych ze wszystkich czujników. Jak kogoś interesuje ta technologia to sugeruje poszukać na internecie Convolutional Neural Networks oraz projektu Google o nazwie TensorFlow. 

Co wynika z tych zmian – cały ten nowy złom jest wystarczający do uruchomienia w pełni działającego automatycznego systemu sterowania samochodem – takiego gdzie kierowca bedzie mógł sie zając czyms innym od momentu wsiascia do samochodu do momentu wysiąścia. System zostanie uruchomiony jak juz Tesla zbierze wystarczajaco duzo danych z nowych samochodów. Wtedy najpierw wrócą funkcje które maja obecne Tesle a potem pojawi sie opcja jazdy 100% automatycznej. 

Wiec jak widać to nie jest jakaś maleńka zmiana ale REWOLUCJA!

Marek Cyzio Opublikowane przez: