Dlaczego na Florydzie?

Zgodnie z przypuszczeniami OneWeb poinformowało wczoraj że buduje fabrykę w Exploration Park  obok KSC. Czyli będą sąsiadami Blue Origin, który także planuje budowę dużej fabryki silników rakietowych w Exploration Park. Patrząc na mapę wygląda na to że te dwie fabryki zajmą cały wolny teren. Blue Origin na południu a OneWeb na północy.
Ciekawostką dla mnie jest powód dla którego OneWeb zdecydował się zbudować swoją fabrykę tutaj. Główni inwestorzy OneWeb to Virgin Group, Airbus Space & Defense I Intelsat. Większość satelitów zostanie wystrzelona za pomocą rakiet Soyuz startujących z Bajkonuru, Gujany Francuskiej, Pletska i może Wostocznego. Kilkanaście satelitów poleci w kosmos za pomocą rakiety Vega. LauncherOne Virgin Galactic będzie używany wyłącznie do wysyłania na orbitę „zapasowych” satelitów na miejsce tych, które się zepsują. Pierwsze 10 satelitów zostanie zbudowanych przez Airbus’a.
Jak widać firma jest wybitnie europejska – główni inwestorzy są z Europy, satelity zostaną zaprojektowane przez Airbusa w Europie, satelity będą wystrzeliwane z Rosji (i Kazachstanu) oraz Gujany Francuskiej. Dlaczego więc fabryka tych satelitów powstaje w USA a nie w Europie? Czyżby w całej Europie nie było by miejsca oferującego odpowiedni kawałek ziemi i dostęp do wysoko wykwalifikowanej siły roboczej? A może europejskie prawa chroniące pracowników powodują że cały interes stał by się nieopłacalny? Warto zauważyć że jak już fabryka wyprodukuje te 890 satelitów, to będzie musiała znacząco zwolnić tempo produkcji a to oznacza spore zwolnienia pracowników. Fabryka w szczycie ma produkować 2-3 satelitów dziennie (14 tygodniowo) – takie tempo produkcji nie będzie miało sensu po zbudowaniu konstelacji. Podejrzewam że OneWeb ma nadzieję na uzyskanie kontraktów na produkcję satelitów dla innych firm, ale nawet jakby zmonopolizowali rynek, to nadal dwa dziennie to zdecydowanie za dużo. 
Cóż, jako lokalny patriota cieszę się bardzo że OneWeb zdecydował się zainwestować pieniądze tutaj. Te kilkaset wysokopłatnych miejsc pracy spowoduje że wzrosną ceny domów, pojawią się nowe sklepy i restauracje a county będzie miało więcej pieniędzy z podatków na naprawy dróg i infrastruktury. 
Edycja – trochę się wyjaśniło dlaczego:

  • po pierwsze stan Floryda dał firmie $20M w różnych zachętach finansowych (zwolnienia od podatku itp.)
  • po drugie Space Florida wybuduje i wyposaży budynek za własne pieniądze ($80M) a potem odda go w leasing dla OneWeb. Co ciekawe OneWeb będzie miał prawo odpisywać deprecjację maszyn i fabryki a po iluś tam latach staną się one własnością firmy. 
  • no i oczywiście chodziło o to że można znaleźć wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale moim zdaniem to tylko cukier puder na szczycie tych $100M

250 miejsc pracy za $100M = $400K za każde miejsce pracy. Trudno się dziwić że firma wybrała tą lokalizację…

Marek Cyzio Opublikowane przez: