Dodecanitrofullerene

Dziś ciekawostka ze świata chemii. Naukowcy wyprodukowali bardzo ciekawy związek chemiczny o nazwie dodecanitrofullerene. Jest on pierwszym nano materiałem wybuchowym. Jego działanie jest zupełnie inne od dotychczasowych materiałów wybuchowych – po podgrzaniu, cząsteczka tego materiału (która wygląda jak piłka) rozpada się gwałtownie, zamieniając się w węgiel, dwutlenek węgla, dwutlenek azotu oraz azot. Towarzyszy temu wydzielenie się olbrzymich (na mikroskopową skalę) ilości energii. 
Jeżeli potwierdzą się wyniki tych badań, to za jakiś czas armie niektórych krajów będą dysponowały materiałami wybuchowymi wielokrotnie mocniejszymi niż PETN. Pozwoli to na miniaturyzację wszelkiego rodzaju broni.
Innym, możliwym zastosowaniem tych materiałów są „lekarstwa” – cząsteczka taka z chemicznym aktywizatorem inicjowanym za pomocą przeciwciał mogła by być stosowana zamiast antybiotyków – mikroeksplozja niszczyła by komórkę bakteryjną. Tak, to nie kompletne sci-fi – prowadzone są badania nad takim rozwiązaniem. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: