Dziewica się kończy?

Ciekawa sytuacja – z jednej strony Branson dał VO dodatkowe $5M, ale z drugiej strony zrobił to w tak pokrętny sposób że w razie jakby firma padała to odzyska w całości $60M jakie w nią zainwestował. Kosztem innych inwestorów którzy pewnie odzyskają tylko ułamek swojej inwestycji. I kosztem właścicieli akcji które w razie czego staną się bezwartościowe.

Virgin Orbit ma bardzo poważne szanse na upadek w tym roku. Rynek startów niewielkich satelitów jest znacznie bardziej płytki niż tego wszyscy oczekiwali, a do tego konkurencja ze strony SpaceX / Transporter jest bardzo silna. Do tego ostatnia awaria zwiększyła znacząco koszty ubezpieczenia ładunków na LauncherOne a to powoduje presję na ceny.

A propos awarii – Astra poinformowała że awaria rakiety wynoszącej parę satelitów Tropics dla NASA spowodowana była przytkanym wtryskiwacze paliwa. Z powodu tego przytkania w komorze spalania zrobiła się dziura i paliwo (używane do jej chłodzenia) zaczęło wyciekać. I w końcu go zabrakło zanim rakieta osiągnęła prędkość orbitalną. Przyczyny przytkania wtryskiwacza na razie nie znaleziono.

A jak już jesteśmy w temacie małych rakiet, to RocketLab ma w planach rezygnację z łapania rakiet w czasie lotu helikopterami. Okazuje się że rakiety znoszą kontakt z słoną wodą lepiej niż przypuszczano i taniej/bezpieczniej będzie pozwolić im się zamoczyć.

Marek Cyzio Opublikowane przez: