Dziś NASA świętuje

Dziś NASA świętuje 50tą rocznicę pierwszego spaceru kosmicznego w wykonaniu Amerykanina. Odbył się on w czasie misji Gemini 4. A wykonał go Ed White – astronauta, który później tragicznie zginął w czasie pożaru kapsuły Apollo 1. 
Jednak warto pamiętać że pierwszym człowiekiem który wykonał EVA był Rosjanin – Aleksiej Archipowicz Leonow (Алексей Архипович Леонов), który dokonał tego wyczynu w czasie misji Woschod (Восход) 2. O mały włos nie przypłacił tego życiem – jego skafander kosmiczny był źle zaprojektowany i w czasie 12 minut przebywania w próżni napompował się tak bardzo, że kosmonauta nie mieścił się w śluzie i nie był w stanie wrócić do statku kosmicznego. Aleksiej rozwiązał ten problem spuszczając część powietrza ze skafandra. 
Warto także zauważyć że o ile Woschod był lekko zmodyfikowanym statkiem kosmicznym Wostok do którego dosłownie upchnięto trzech kosmonautów, o tyle Gemini było zupełnie nową konstrukcją w stosunku do Mercury. I np. w przypadku EVA w Gemini, statek mógł pozostać rozszczelniony, a Woschod wymagał by po wyjściu kosmonauty jak najprędzej wypełnić statek powietrzem – elektronika była nim chłodzona i brak powietrza powodował ryzyko jej przegrzania. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: