Dziś rozpoczęcie odliczania do startu

Endeavour (STS-134) na platformie (zdjęcie (c) FloridaToday)

Dziś o 14:00 EDT rozpocznie się odliczanie do startu promu komicznego Endeavour (STS-134). Start nadal jest planowany na 15:47:52 EDT w piątek. Tankowanie rozpocznie się o 6:22 EDT w piątek. Jak na razie wszystko idzie jak po maśle, żadnych problemów z promem. Także pogoda wygląda a miarę dobrze:

Dziś mają także przylecieć astronauci, pojawią się w KSC w okolicach 12:15 EDT (wylatują z Houston, TX o 9:45 EDT).

W tej chwili jedynym problemem, jaki może wystąpić jest zbyt mocny wiatr ze złego kierunku w KSC –  jednym ze sposobów ratowania promu i załogi w razie jakiejś awarii jest tzw. „return to launch site” – w tym wypadku prom po odrzuceniu rakiet SRB obraca się tyłem i zawraca, następnie odrzuca główny zbiornik i ląduje w KSC. Nigdy nie przeprowadzono tego manewru, co więcej czas w którym ten manewr jest dopuszczalny jest bardzo mały (po jego przekroczeniu istnieją inne sposoby „ratowania” promu i załogi – lądowanie w Hiszpanii a także wejście na niższą niż zaplanowana orbitę). Ale w razie czego, przed startem wiatr w KSC musi mieć składową wschód-zachód poniżej pewnej wartości.

Wg dzisiejszej prognozy pogody NASA, istnieje 20% szans że wiatr będzie za silny w piątek (i 5% że pogoda uniemożliwi tankowanie – burze mogą spowodować opóźnienie w odsuwaniu wieży od promu co uniemożliwi start). W sobotę szanse są gorsze – 30% że wiatr będzie za silny. W niedzielę wiatr ucichnie, ale jest 20% szansy że zachmurzenie będzie za duże dla startu.

Jeżeli decyzja o nie startowaniu nastąpi na więcej niż 4 godziny przed startem, to następna próba startu (zakładając że uda się naprawić ewentualną usterkę która spowodowała zatrzymanie odliczania) będzie następnego dnia (o 15:22:10 EDT). Jeżeli zaś decyzja o przerwaniu odliczania nastąpi na mniej niż 4 godziny przed startem, to następna próba startu będzie za dwa dni (o 14:59:38 EDT).

Najnowsze estymacje przewidują że na start promu Endeavour może zjechać się około MILIONA ludzi!!! I-95 oraz 528 zamienią się w parkingi do późnych godzin nocnych. Dla wybierających się na start – zatankujcie samochód, bo na stacjach na pewno zabraknie paliwa. Weźcie dużo wody, coś do jedzenia i jakieś cieplejsze ciuchy na wypadek spania w samochodzie (powrót do domu może się okazać niemożliwy).

W ferworze przygotowań do startu Endeavour, wszyscy zapominają o Atlantis. A wczoraj nastąpił bardzo ważny moment – przymocowano rakiety SRB do zbiornika głównego. Atlantis jest nadal w OPF-1, pracowicie usuwane są najróżniejsze mniejsze lub większe problemy. Gotowy zestaw ma zostać wytoczony z VAB 12 maja.

Edycja – astronauci nadlatują:

Marek Cyzio Opublikowane przez: