Dziś w nocy planowany jest start Falcona 9 z satelitą AsiaSat 6. Pogoda wygląda na to że dopisze (pomimo że niedaleko Florydy kręci się huragan Cristobal), statyczny test silników F9 w ostatni piątek był udany. Godzina startu jest oczywiście wyjątkowo nieludzka – 12:50 nad ranem. F9 leci bez nóg i nie są planowane żadne manewry lądowania, hamowania itp. Także orbita na jaką ma wynieść F9 satelitę jest nudną orbitą GTO. Satelita jest lekki (znacznie lżejszy niż wystrzelony wcześniej AsiaSat 8). Na tyle lekki że F9 będzie miał spore zapasy paliwa po jego wystrzeleniu. Dlatego na internecie pojawiają się plotki że SpaceX planuje przetestowanie czegoś nowego. Ale czego? Tego się pewnie dowiemy niedługo. Ja stawiał bym na jakieś ciekawe manewry drugiego stopnia – w końcu o ile SpaceX jest bliski sukcesu z wielokrotnym użyciem pierwszego stopnia, o tyle prace nad uratowaniem drugiego stopnia jak dotąd były tylko teoretyczne. Może w czasie tego lotu spróbują wyhamowania go do prędkości pozwalającej na bezpieczne wejście w atmosferę?
Edycja – LiveStream ogłosił że dzisiejszy start będzie dostępny na żywo.
Edycja 2 – różne ciekawe wydarzenia jakie mają nastąpić w czasie lotu:
- minutę i 10 sekund po starcie rakieta osiągnie prędkość dźwięku
- osiem sekund później nastąpi Max Q – moment w którym opór powietrza jest największy.
- dwie minuty i 56 sekund od startu zostaną wyłączone silniki pierwszego stopnia. Rakieta będzie wtedy na wysokości 90 kilometrów
- cztery sekundy później nastąpi oddzielenie się drugiego stopnia od pierwszego.
- osiem sekund po oddzieleniu uruchomiony zostanie silnik drugiego stopnia. Będzie on pracował przez pięć minut 33 sekundy.
- około 18 minut później silnik drugiego stopnia włączy się ponownie i popracuje przez około minutę (dokładne czasy nie zostały ujawnione przez SpaceX). Kilka minut po tym nastąpi oddzielenie ładunku.
SpaceX podał bardzo mało informacji o tym starcie, związane jest to z polityką firmy która chce by ich komercyjne starty były uważane za coś tak rutynowego jak loty samolotów.
Edycja 3 – parametry orbity na którą F9 dostarczy satelitę AsiaSat 6: 185 km x 35,786 km, inklinacja 25.3 stopnia (to wynik startu z Kennedy Space Center, którego lokalizacja wymusza taką inklinację).