Dziś wielki dzień SpaceX

Dziś nastąpią dwa ważne wydarzenia dla SpaceX:

  • najpierw NASA oficjalnie poinformuje SpaceX o tym że dostał w prezencie platformę LC-39A i może zacząć ją przygotowywać do startów Falcona 9/Falcona Heavy. LC-39A będzie używana przez SpaceX do lotów załogowych + pewnie także do części lotów komercyjnych jako że obecny LC-40 nie jest w stanie obsłużyć planowanego przez SpaceX ruchu. SpaceX prawdopodobnie dostanie także możliwość używania jednej z zatok VAB, transportera oraz jednej ze starych platform mobilnych które używano do wystrzeliwania promów kosmicznych.
  • a o 16:58:24 ma został wystrzelony Falcon 9 wraz z misją CRS-3. Poza tym że będzie to już czwarty lot SpaceX do ISS, lot ten jest szczególny jako że SpaceX będzie próbował „wylądować” na wodzie pierwszym stopniem rakiety. SpaceX twierdzi że jest 30-40 procent szans że to się uda. Trzymam kciuki żeby się udało!

Warto także wiedzieć że obecny lot Dragona jest bardzo ważny – jak pisałem wcześniej na ISS zepsuł się komputer sterujący częścią urządzeń. I żeby go naprawić trzeba dokonać krótkiego spaceru kosmicznego. Okazuje się że ten spacer wymaga wymiany pewnych elementów w skafandrach kosmicznych (pamiętacie jak jeden z astronautów o mały włos się nie utopił?). I te właśnie elementy lecą Dragonem.

Edycja – z wielkiego dnia wyszło wielkie nic. Rakieta miała jakąś nieszczelność w układzie helu i trzeba było przełożyć start na piątek.

P.S. Dziś jest także całkowite zaćmienie księżyca! A do tego Mars jest świetnie widoczny.

P.P.S. „Lądowanie” pierwszego stopnia ma nastąpić gdzieś w okolicach Hilton Head Island. Znajomi mieszkający na wyspie powiadomieni, będą z aparatem próbowali zrobić zdjęcie tego historycznego zdarzenia.

P.P.P.S. Podnieśli Falcona 9:

Marek Cyzio Opublikowane przez: