Dziwne prawa w USA

Wielu z czytelników pewnie słyszało lub czytało o dziwnych i głupich prawach w USA. Wiele z tych historyjek opartych jest o nieprawdziwe informacje – prawa jakie się cytuje są albo już dawno nieważne albo są ignorowane przez wydział sprawiedliwości. Ale nadal jest kilka stanów z dziwnymi prawami, za które można zapłacić karę a nawet odwiedzić więzienie.

Firma prawnicza Upcounsel pracowicie sprawdziła gdzie są jeszcze głupie prawa i za łamanie których z nich można mieć problemy i wyprodukowała infografikę którą można zobaczyć poniżej. Dla mołoangielskoczytających kilka informacji które mnie zdumiały najbardziej:

  • w mieście Woburn, MA nie wolno stać z alkoholem w ręce. Tylko kelnerzy mogą to robić, klient musi siedzeć jeżeli chce pić alkohol. Prawo jest egzekwowane – można dostać spory mandat za picie alkoholu na stojąco w restauracji
  • w Gainesville, GA jedzenie pieczonego kurczaka w inny sposób niż gołymi rękami może skończyć się aresztowaniem o czym prawie przekonała się pewna kobieta w 2009 roku. 

Jednak większość dziwnych praw nie jest egzekwowana. I bardzo dobrze! Na przykład w Las Vegas jeżdżenie samochodem jest nielegalne jako że samochody mogą spłoszyć konie. W stanie Waszyngton napastowanie Yeti jest karane. W Arizonie posiadanie więcej niż dwóch wibratorów może skończyć się grzywną i konfliskatą.

Trzy prawa wydają mi się jednakże bardzo rozsądne i dziwię się że się ich nie egzekwuje:

  • w Północnej Karolinie nielegalnym jest fałszowanie przy śpiewaniu. To prawo powinno stać się prawem federalnym!
  • w Memphis, TN przed samochodem który jest kierowany przez kobietę musi iść mężczyzna machający czerwoną flagą
  • w Carmel, CA prawo zabrania obcasów wyższych niż 5cm (ale można uzystać specjalne pozwolenie na takowe)

Czytelnicy pewnie zastanawiają się dlaczego te prawa nadal istnieją? Z wielu powodów – przede wszystkim unieważnienie dowolnego aktu prawnego jest długotrwałe i bardzo kosztowne. Taniej jest po prostu go ignorować. Po drugie wiele z tych praw związanych jest z chrześcijańskim systemem wartości i ich unieważnienie jest przez chrześcijan podobnie traktowane jak unieważnienie 10 przykazań. Przoduje w tym Alabama.

Turyści przyjeżdżający do USA nie powinni za bardzo się martwić tymi prawami, znacząca większość mandatów jakie przytrafiają się zwiedzającym USA związana jest z przekraczaniem dozwolonej prędkości samochodem oraz piciem alkoholu w niedozwolonych miejscach. W przypadku turystów z Niemiec zdarzają się także mandaty za zbyt skąpy strój kąpielowy lub jego brak. Więc jeźdźcie powoli, pijcie alkohol tam gdzie wolno i nie martwcie się nadmiarem wibratorów!

Marek Cyzio Opublikowane przez: