Elon Musk wczoraj

Elon Musk udzielił wczoraj wywiadu telewizji CNBC i powiedział kilka ciekawych rzeczy:
  • SpaceX nadal nie zna dokładnych przyczyn awarii rakiety Falcon 9. Problemem jest to że dane pomiarowe nie zgadzają się z żadnym możliwym scenariuszem. Nie wiadomo czy oznacza to że dane pomiarowe są błędne, czy że wystąpiła awaria której żaden dotychczas brany pod uwagę scenariusz nie obejmuje. Wiadomo na pewno że awaria nastąpiła po tym jak gwałtownie wzrosło ciśnienie w zbiorniku ciekłego tlenu co spowodowało jego rozerwanie. Jednak nadal nie wiadomo co było przyczyną tego wzrostu ciśnienia oraz jak postępowała sekwencja wydarzeń po rozerwaniu zbiornika. Cokolwiek się stało nie jest czymś prostym typu „rozerwanie butli”.
  • SpaceX analizuje także bardzo dokładnie dane z poprzednich lotów F9 i sprawdza czy nie było wydarzeń typu „mało brakowało”. Jeżeli takowe występowały, to firma planuje dokonać zmian w konstrukcji rakiety by im w przyszłości zapobiec. 
  • Falcon 9 nie poleci zanim SpaceX nie zrozumie dokładnie co się stało i nie zlikwiduje przyczyny tej awarii. Może to potrwać wiele miesięcy.
  • Rakieta Falcon 9 musi być super-bezpieczna, jako że będą na niej latali astronauci w kosmos. Dlatego firma nie tulko patrzy na ostatnią awarię, ale także na wcześniejsze „niewiele brakowało” i planuje wyeliminować je wszystkie.
  • SpaceX planuje poprosić FAA o pomoc w znalezieniu przyczyny awarii.
  • awaria rakiety jest wielkim problemem dla SpaceX, przede wszystkim z finansowego punktu widzenia
  • wstępne wyniki śledztwa zostaną przedstawione jeszcze w tym tygodniu, ale nie należy się spodziewać dokładnego wyjaśnienia przyczyn awarii. 
Musk mówił także o Tesli i o (opóźnionym nie wiem jak bardzo) modelu X. Twierdzi on że Model X nie będzie kanibalizował sprzedaży modelu S, jako że zupełnie inna klientela kupuje jeden i drugi i że Model X zmieni zupełnie segment luksusowych SUV tak jak model S zmienił segment luksusowych sedanów. Musk przewiduje że Tesla będzie sprzedawała porównywalne ilości modelu S i X co pozwoli firmie na podwojenie ilości sprzedawanych samochodów. 
Musk wypowiadał się także o sztucznej inteligencji i zauważył że prędkość postępu rośnie szybciej niż komukolwiek może się wydawać. Nie rozumiejącym zagrożenia jakie stoi przed ludzkością, polecam przeczytanie postów na moim ulubionym blogu Wait But Why. Możliwe że do zagłady ludzkości (lub nieśmiertelności) dzielą nas miesiące.

P.S. Jestem coraz bardziej przekonany że w tym roku nie zobaczymy ani jednego startu Falcona 9.

Marek Cyzio Opublikowane przez: