F-35 się już nie zawiesza

Najnowsza wiadomość od Defense News – znaleziono przyczynę zawieszania się oprogramowania F-35, które wymagało restartu co trzy – cztery godziny. Przyczyna była w dryfcie zegarów czujników i centralnego komputera – po kilku godzinach różnica była na tyle duża że oprogramowanie uznawało że czujniki zwariowały. Po poprawieniu tego błędu F-35 wymaga restartów komputera co piętnaście godzin, co jest więcej niż było wymagane. Poprawiono też setki innych błędów i w końcu oprogramowanie 3i jest na tyle stabilne że można będzie w końcu ogłosić gotowość operacyjną samolotu. Niestety nadal są problemy z uruchamianiem samolotu „na zimno” – często komputer startuje dopiero za trzecim razem. Nie ogranicza to możliwości bojowych a jedynie powoduje frustrację. Ten problem ma zostać naprawiony w ciągu następnych dwóch-trzech miesięcy.
Senator McCain po przegranych walkach o zakaz zakupu RD-180 rzucił się do walk o F-35. Senator twierdzi że F-35 to skandal i tragedia narodowa. I ma ku temu wiele powodów – w 2016 roku miało być gotowych ponad 100 F-35 a jest tylko 179. Łączny koszt programu będzie dwukrotnie większy niż zakładano. Jednak tempo produkcji F-35 rośnie – w 2018 ma być produkowanych 100 rocznie a w 2020 145 rocznie. Żeby było śmieszniej to McCain żąda by wojsko zmniejszyło zakupy F-35. Co dodatkowo zwiększy koszty tych samolotów. 
Jednak podobno program F-35 nie wyszedł jeszcze całkiem z krzaków – pojawił się następny problem – komuś się zapomniało zamówić odpowiedni sprzęt i baza zagrożeń dla F-35 może nie powstać na czas. Baza zagrożeń to dane na temat sygnatur optycznych i radiowych wszystkiego co F-35 może spotkać na polu bitwy. Dane te pracowicie zbiera wywiad USA (co wkurza strasznie Rosję i powoduje że jej samoloty przechwytują amerykańskie RC-135 czy też latają nad niszczycielami), są one potem przetwarzane i przygotowane w Eglin AFB i ich dane instalowane w pamięci komputerów F-35. 
Ostatnia ciekawostka to wiadomość że USAF i US Navy rozpoczęły pracę nad samolotem szóstej generacji i że już zdecydowano że nie powtórzy się błędu z F-35 i zbudowane zostaną dwa niezależne samoloty. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: