F-35B i F-35C

Powyżej filmik z pierwszego lotu STOVL F-35B w Fort Worth, TX. Odbył się on 31 października. Za każdym razem jak widzę start tego samolotu to nie mogę się napatrzyć.

A druga nowość to pierwsze lądowanie F-35C na lotniskowcu. Odbyło się ono wczoraj, 3 listopada na pokładzie USS Nimitz u wybrzeża Kalifornii. Samolot CF-03 wystartował z bazy wojskowej w Yuma, AZ i wylądował na USS Nimitz o 12:18. Samolot najpierw zrobił niski przelot nad lotniskowcem, następnie wykonał touch and go z schowanym hakiem aby w końcu wylądować. Godzinę później wylądował następny F-35C, tym razem CF-05. Oba samoloty wylądowały bez problemów i złapały trzeci kabel – idealne lądowanie.

F-35C ma zmodyfikowany system lądowania na lotniskowcach w stosunku do wcześniejszych samolotów. Dotychczas lądowanie polegało na ustawieniu klap na 15 stopni i sterowaniu samolotu za pomocą kąta natarcia i regulacji ciągu silnika. F-35 uprasza to znacząco – pilot steruje wszystko wyłącznie za pomocą joysticka a samolot sam reguluje moc silnika i wychylenie klap by lecieć po ścieżce naprowadzania utrzymując stały kąt natarcia.

Oba samoloty zostaną na lotniskowcu przez dwa tygodnie podczas których dokonanie zostanie wiele testów startów i lądowań. Następne testy planowane są na wrzesień 2015 a potem na kwiecień 2016. F-35C mają rozpocząć służbę w sierpniu 2018 roku.

Marek Cyzio Opublikowane przez: