F9 lepszy?

SpaceX poinformował o planach misji AX-2. Było dużo ważnych informacji, które opiszę za moment, jednak najważniejsza to dodatkowe możliwości F9. W czasie wielu misji Starlink okazało się że rakieta ma spory zapas osiągów których jakoś wcześniej nie używano. Nie znalazłem informacji gdzie te osiągi się ukrywały – czy w trochę większym ciągu, czy w trochę mniejszym zużyciu paliwa i utleniacza, jednak misja AX-2 będzie pierwszą załogową misją która wyląduje na LZ-1. Do tej pory lądowania boostera po lotach załogowych były niemożliwe z uwagi na bilans energetyczny a w szczególności trajektorię lotu boostera która była płaska dla bezpieczeństwa (możliwe lokalizacje lądowania kapsuły w razie awarii). Co więcej od dziś wszystkie załogowe misje mają lądować na LZ-1. SpaceX wyraźnie po okresie lądowań na barkach chce zwiększyć ilość misji z lądowaniami na LZ-1. Ciekawe że następuje to w okresie gdy firma pozbywa się LZ-1 i buduje nową platformę/platformy do lądowań na LC-40.

A wracając do AX-2 – jak już pisałem jakiś czas temu w postach o FH i ViaSat-3, opóźnienia tego lotu narobiły sporo problemów. Do tego stopnia że AX-2 ma tylko dwie możliwości startu – 21 i 22 maja. Jak nie poleci w jednym zbitych dwóch dni, to będzie musiał długo (nawet kilka miesięcy) poczekać bo ISS jest zajęta – najpierw Progress MS-23, potem CRS2-8, potem Starliner, potem Cygnus, potem Crew-7. I dopiero pod koniec sierpnia było by miejsce dla AX-2. W międzyczasie Lc-39A jest potrzebna dla FH – przekonfigurowanie LC-39A z F9 na FH zajmuje trochę czasu a w planach jest USSF-52 (7 lipca), Jupiter 3/EchoStar 24 (sierpień) i Psyche (5 października, wąskie okienko).

SpaceX bardzo by się przydała ta druga wieża załogowa na LC-40, ale to raczej najwcześniej 2024. Misje załogowe będą coraz częstsze i SpaceX będzie musiał się do tego przygotować – poza rekonfiguracją LC-40 potrzebne będą nowe Dragony czyli firma będzie musiała wznowić ich produkcję.

Wracając jeszcze raz do AX-2 – z uwagi na brak miejsca na ISS skrócono im pobyt z 10 do 8 dni ale podobno astronauci zdążą wykonać wszelkie zaplanowane eksperymenty, tylko nie będą mieli czasu na różne Instagramy, TikToki itp. Szkoda, bo połowa „content creators” na OnlyFans marzy o misji do ISS i produkcji pornosów w nieważkości. Druga połowa uważa że ziemia jest płaska.

Trzeba będzie się wybrać na start AX-2. Ma być on w bardzo przyzwoitej dla pracującego człowieka godzinie – 17:37 w niedzielę. Druga proba w poniedziałek, prawdopodobnie kilkadziesiąt minut później. Start i lądowanie w dzień, więc skupię się na lokalizacji z dobrym widokiem na LZ-1.

Marek Cyzio Opublikowane przez: