Godzina do startu

A w Port Canaveral przygotowania do wielkiego festynu jaki ma byc w weekend. Niestety jest zimno (18C i gwałtownie spada temperatura – efekt zimnego frontu) i wieje bardzo silny wiatr z północy. Na szczescie wydaje sie stały, bez porywów. Jak na razie żadnych info o ponownym scrubie wiec siedzę w samochodzie i czekam…
Edycja 1 – tankują paliwo. Jakoś dziwnie wcześnie? Nie, juz tylko 30 minut do startu!
Edycja 2 – siedzę i obserwuje ludzi zupełnie nie przygotowanych na start. Rejestracje z północy. Strój – podkoszulek i krótkie spodenki. Przy 17C i lodowato zimnym wietrze?!??? Ja żałuje ze czapki nie wziąłem a oni w krótkich spodenkach… Jeden niezorientowany przyjechał, wyskoczył z wielkim obiektywem, pobiegł do Exploration Tower tylko po to by odkryć ze jest zamknięta (zamykają o 17) i szybko odjechał. Pewnie nie czyta mojego bloga 😉
Edycja 3 – 20 minut. Idę marznąć. 
Edycja 4 – hold. A mi palce odmarzają. Na szczęście robi się ciemno i zdjęcia wychodzą. 
Edycja 5 – i znowu nie leci. Problemy z tankowaniem ciekłego tlenu. Pewnie tym razem był za zimny..
Edycja 6 – powinni zmienić nazwę z Falcon na nielot Kiwi. 
Edycja 7 – awaria podobno była nie rakiety tylko systemu na platformie. Szczegóły nie są niestety znane jednak z rożnych relacji rożnych osób wydaje sie ze to może byc przyczyna. Oczywiście chodzi o coś związanego z strasznie zimnym LOX. Usunięcie jej moze potrwać kilka dni. Nie wyznaczono nowej daty startu ale raczej nie należy liczyć na start w weekend. 
Edycja 8 – plotki głoszą że SpaceX dziś przez przypadek próbował wynaleźć rakietę napędzaną tlenem w brykietach. Tak – ciekły tlen im zamarzł w rurach i zrobił się stałym tlenem. Aż trudno uwierzyć. W końcu cały proces jest dokładnie kontrolowany i bardzo łatwo utrzymać właściwą temperaturę wrzącego pod niskim ciśnieniem azotu pilnując właśnie tego ciśnienia. Na szczęście stały tlen ma wiekszą gęstość niz ciekły wiec nie istnieje ryzyko rozsadzenia instalacji. Za to kawałki ciekłego tlenu mogą narobić sporo zniszczeń w pompach tegoż. 
Edycja 9 – pełna komedia. Nikt nie wie (włącznie ze SpaceX) kiedy bedzie następny start. FAA zablokowała przestrzeń powietrzna na dziś, Patrick AFB wyprodukował następną prognozę pogody, ludzie mający kontakty w SpaceX twierdzą ze start najwcześniej w przyszłym tygodniu, ludzie mający kontakty w range mówią ze nie wczesniej niz sobota. 

Marek Cyzio Opublikowane przez: