Huzarzy w Kennedy Space Center

Wyrwałem się wczoraj na chwilę z pracy by zobaczyć polskiego robota walczącego w zawodach NASA Lunabotics Mining. Oczywiście chwilka zrobiła się całym popołudniem, ale o tym zaraz.

Jak pewnie czytelnicy wiedzą, polski zespół nie dostał wszystkich części robota. Okazuje się że „wszystkich części” to była duża przesada – poza paroma drobiazgami (bęben i trochę elektroniki), z pięknego robota nie przyjechało nic.

Inni by się pewnie poddali, ale nie Polacy – w ciągu czterech dni zbudowali zupełnie nowego robota korzystając z wyproszonych od innych zespołów części! Robot przeszedł dwa najważniejsze testy – test  komunikacyjny oraz test przed wpuszczeniem do piaskownicy z regolitem. Robot działał znakomicie w czasie testów.

Niestety po umieszczeniu w piaskownicy z regolitem, jedyne co robot dał radę wykonać, to lekka drgawka 🙁 Po wyjęciu go i sporym debuggowaniu okazało się że:

  • było zwarcie na masę – jeden z gołych przewodów w czasie wnoszenia robota do piaskownicy przesunął się i zrobił zwarcie
  • przekaźniki sterujące silnikami jakie zespół dał radę wyprosić, miały maksymalny prąd 750 mA, podczas gdy silniki brały 10A – powodowało to palenie się przekaźników
  • ramie trzymające bęben było nie tak sztywne jak zakładał projekt (w końcu zostało zrobione z resztek aluminium powiązanych duct tape) i wyginało się powodując zacieranie się bębna
W związku z czym robot nie dał rady wykopać ani grama regolitu; w piaskownicy też niestety nie szło mu najlepiej, choć udało się przetestować obrazanie bębnem a także jego otwieranie i zamykanie.
Ale i tak zespół z Polski otrzymał OLBRZYMIE brawa – rozmawiałem z wieloma osobami z NASA i innych uniwersystetów i wszyscy byli pod wrażeniem upartości zespołu a także tego że w ciągu czterech dni, korzystając dosłownie z odpadków udało im się stworzyć rozwiązanie które nie było wcale jakoś gorsze od wielu robotów przywiezionych przez inne zespoły. 
Miejmy nadzieję że za rok firma kurierska nie zgubi robota, a polski zespół pokaże co można osiągnąć mając wszystkie części!
Końcowa inspekcja robota

Zespół i robot na wadze

Zespół i robot na trawniczku w KSC

Ubieranie w skafandry „księżycowe”

Gotowi do wyprawy na księżyc

Na księżycu

Powrót z księżyca

Robot upaskudzony pyłem księżycowym

Próby reanimacji

Próby reanimacji

Testy w piaskownicy

W piaskownicy

Robot próbuje kopać

Pożegnalne zdjęcie w piaskownicy

Marek Cyzio Opublikowane przez: