Jest zapotrzebowanie

SpaceX i Axiom Space dziś ogłosiły że podpisały kontrakt na dodatkowe trzy loty Dragona do ISS. Czyli razem będzie cztery loty po cztery osoby za każdym razem. W pierwszym locie jedno z siedzeń będzie zajęte przez ex astronautę i VP firmy czyli tylko trzy siedzenia są płacące ale jak pamiętacie firma weźmie trochę towaru na i z ISS i NASA im za to zapłaci i za sam pobyt na ISS nie musza płacić. Ile kosztuje sam lot tego nie wiemy ale na pewno znacznie więcej niż wystrzelenie satelity.

Na locie AX-2 też jedno siedzenie będzie nie produkujące zysków – poleci nim Peggy Whitson. Ma też lecieć John Shoffner jako pilot ale założę się że on płaci za lot.

Czyli można założyć że w każdym locie są trzy płatne siedzenia – zakładając że lot kosztuje minimum $150M (Dragon!) to pewnie jakby człowiek chciał poleciec to musi $50M mieć na koncie. To jednak znacząco ogranicza ilość chętnych na taki lot. I nie zabiera klienteli BO czy VG.

Cóż, o ile można sobie pomarzyć o wygranej w loterię i kupieniu biletu na lot BO czy VG, to lot Axiom jest nawet poza zasięgiem takich wygranych (tzn. są kumulacje do $500M ale realnie dostaje się ze $300M do ręki ale to pojedyncze przypadki bo czasem wiele osób trafia i nagroda się dzieli).

Marek Cyzio Opublikowane przez: