Jutro start i lądowanie

Wyglada na to ze SpaceX dostało zgodę na lądowanie. Wyniki testu silników są tez pomyślne. Przygotujcie się na wielki spektakl jutro wieczorem.

Edycja – oczywiście jutro, z zachwytu pomieszały mi się dni. Tak jak napisałem w komentarzu okienko jest natychmiastowe – jakikolwiek problem w czasie ostatnich 13 minut odliczania oznacza że następna próba startu jest we wtorek. We wtorek okienko jest większe, ma 15 minut. A to oznacza że w najlepszym wypadku można powtórzyć odliczanie tylko raz – teoretycznie daje się upchnąć więcej niż dwa trzynastominutowe odliczania w piętnastominutowym okienku zakładając że  problem nastąpi na samym początku i że zostanie błyskawicznie zlikwidowany, jednak zazwyczaj problemy pojawiają się w ostatnich minutach czy nawet sekundach odliczania. Do tego ich usunięcie zazwyczaj zajmuje sporo czasu – w tym sensie 15’sto minutowe okienko jest praktycznie jednoznaczne z natychmiastowym.

I z tego powodu polecam czytelnikom uzbrojenie się w cierpliwość – to nowa rakieta, problemy jakie trapiły SpaceX przez ostatnie trzy dni mogą się powtórzyć. Mogą się także pojawić nowe problemy – nie używany od pół roku sprzęt ma tendencje do psucia się w najbardziej nieprzewidywalnych momentach. A jak widać z historii ostatnich dni, systemy rakiety potrafią przerwać odliczanie nie tylko dlatego że jakiś zawór się nie otworzy czy też nie zamknie, ale także dlatego że zrobi to wolniej niż zakładano.

Szanse na jutrzejszy start oceniam na jakieś 30%. we wtorek pewnie z 70% szans jest – cokolwiek im zawiedzie jutro, zostanie naprawione.

SpaceX powinien wziąć pod uwagę rozpoczęcie wykonywania WDR (Wet Dress Rehersal) – to procedura jaką wykonuje ULA – jest ona praktycznie identyczna do SpaceX’owego testu statycznego silników, jednak silnik nie jest uruchamiany – odliczanie zatrzymuje się na moment przed jego uruchomieniem. W ten sposób można wykonać wiele WDR w ciągu jednego dnia i wykryć/usunąć wszelkie problemy jakie mogą spowodować zatrzymanie odliczania. Jednorazowy test silników jaki wykonuje SpaceX ogranicza szanse na wykrycie wszystkiego.

Marek Cyzio Opublikowane przez: