Lockheed-Martin pokazał dziś pierwszą kompletną kapsułę Orion oraz nowe Space Operations Simulation Center w okolicach Denver, CO.
W odróżnieniu od kapsuł Mercury, Gemini and Apollo, Orion jest kapsułą wielokrotnego użytku. Jest on także znacząco większy od kapsuły Apollo – czterokrotnie cięższy i o 2.5 raza większej kubaturze wewnątrz. Niestety w odróżnieniu od promu kosmicznego, znaczna część (tzw. service module) pojazdu Orion będzie niszczona przy każdym locie – tylko kapsuła z astronautami będzie wielokrotnego użytku. Okazuje się że koszt ściągnięcia z orbity żelastwa jest wyższy niż koszt jego wyprodukowania.
Podobnie jak Apollo (a w odróżnieniu od promu kosmicznego), kapsuła Orion jest zaprojektowana do lotów poza orbitę okołoziemską.
W odróżnieniu od promu kosmicznego, Orion będzie zapewniał szanse na uratowanie się astronautów w przypadku awarii rakiety nośnej w każdej fazie lotu – prom kosmiczny nie zapewnia tego kosmonautom przez krytyczne, pierwsze 2 minuty lotu (kiedy pracują silniki na paliwo stałe których nie da się odrzucić dopóki pracują).
Statek kosmiczny Orion składa się z kapsuły, modułu serwisowego/dowodzenia, adaptera mocującego statek na rakiecie nośnej i rakietowego systemu ratunkowego.
Poniżej filmik pokazujący test rakietowego systemu ratunkowego w przypadku eksplozji rakiety na platformie (tzw. Pad Abort):
Warte wzmianki jest także samo centrum – 41 tysięcy stóp kwadratowych, zbudowane bezpośrednio na stabilnych sejsmicznie skałach w celu wyeliminowania wstrząsów mogących zakłócić testowanie czułych systemów nawigacji. Poniżej zdjęcie pokazujące halę w której testowany jest system dokowania ze stacją kosmiczną:
Prototyp tego systemu (o szumnej nazwie STORRM) poleci w ramach misji STS-134 (Endeavour). W 11 dniu misji, prom kosmiczny odłączy się od stacji i spróbuje zadokować za pomocą tego nowego systemu.
A poniżej grafika pokazująca ambitne plany lotu na Marsa:
Ciekawe czy wydarzy się to jeszcze za mojego życia?
I jeszcze fajna infografika z space.com pokazująca działanie rakietowego systemu ratunkowego:
Source Space.com: All about our solar system, outer space and exploration