Jak stali czytelnicy pewnie wiedzą, program KH-10 DORIAN znany także pod nazwą Manned Orbiting Laboratory (MOL) jest jednym z moich „koników”. Powody są dwa – po pierwsze kapsuła Gemini znajdująca się w „moim” muzeum na LC-26 jest właśnie odpadem tego programu. A po drugie jeden z naszych woluntariuszy – Al Crews jest astronautą który miał lecieć wraz z MOL. W związku z tym z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł jako pojawił się na The Space Review i postanowiłem jego fragmenty spolszczyć. Mam nadzieję że będzie to ciekawe dla czytelników, dla których angielski jest językiem barbarzyńców.
Autorzy twierdzą że cały program powstał dzięki jednemu, szczęśliwemu przypadkowi – satelita przelatujący nad Severodvinskiem zrobił zdjęcie radzieckiemu okrętowi podwodnemu. Okręt był w suchym doku i widać było jego śrubę. Na podstawie analizy tego zdjęcia, analitycy CIA byli w stanie określić maksymalną prędkość okrętu.
Satelity za tamtych czasów były głupie – pstrykały zdjęcia przypadkowo nie wiedząc na co patrzą, a same zdjęcia trafiały na ziemię dopiero po pewnym czasie, kiedy już się cała rolka filmu zużyła. Więc postanowiono że gdyby w kosmosie zamiast satelity mieć ludzi, to mogli by oni znacznie lepiej wybierać cele do fotografowania, a co więcej nie trzeba było by czekać na zdjęcia tyle czasu – astronauci mogli by je szybko wywołać i wysłać na ziemię.
Sam MOL miał być bardzo skomplikowany – poza olbrzymim lustrem (5 metrów średnicy), system korzystał z dwóch aparatów fotograficznych używających 30 cm filmu! Astronauci mogli albo sami wrócić z rolkami filmu, albo wysłać je na ziemię w specjalnych, małych kapsułach.
Jednakże dość szybko okazało się że taniej jest po prostu fotografować wszystko jak leci i marnować tony filmu, niż wysyłać ludzi w kosmos. Do tego pojawienie się satelitów pogodowych pozwoliło na spore oszczędności filmu – jak satelita pogodowy informował że nad celem jest gruba warstwa chmur, to satelita szpiegowski nie robił zdjęć. I w ten sposób dzięki potrzebie wiedzenia co ZSRR planuje mamy obecnie świetne prognozy pogody.