Konkretne daty od Blue Origin

https://twitter.com/b0yle/status/1050069752679301120?s=21

Czyli załogowe loty suborbitalne już za kilka miesięcy! Branson chyba wygra – kilka dni temu się chwalił że wyśle ludzi w kosmos już za kilka tygodni.

Start New Glenn w 2021 – czyli nawet Blue Origin nie daje rady zbudować rakiety na czas – jak dotąd słyszeliśmy o starcie już w 2020. Podejrzewam że nawet 2021 jest nierealny choć BO stosuje zupełnie inną technikę publikowania dat niż SpaceX/Elon. U Elona publikowana data to tak która wychodzi z harmonogramu przy założeniu że nic się nie opóźni. BO stosuje technikę „najbardziej prawdopodobnej daty” gdzie każde zadanie ma zdefiniowane rozkłady dat i prawdopodobieństwa ich osiągnięcia. Opóźnienia u SpaceX oznaczają że nie wszystko poszło idealnie. Opóźnienia u Blue Origin oznaczają ze coś się poważnie walnęło. Ciekawe co jest przyczyną opóźnień? Fabryka na czas, silniki wydają się też być gotowe mniej-więcej na czas, platforma idzie im dobrze, statek kupili. Czyżby projekt rakiety natknął się na jakiś nieoczekiwany problem?

A propos platformy to miałem przyjemność spojrzeć w okolice jej budowy kilka dni temu i wygląda na to że zakończono fazę wbijania pali w piach. To dobry znak. Teraz tylko zrobić zbrojenia i wylać beton a następnie zrobić wszelkie instalacje i jesteśmy gotowi. Postaram się dziś wstawić kilka zdjęć które mogą być interesujące.

Marek Cyzio Opublikowane przez: