Dziś ciekawostka z okolic lubianej przez sympatyków spektakularnych eksplozji centrum kosmicznego o pięknej nazwie „Государственный космический научно-производственный центр имени М.В.Хруничева” – znanej inaczej jako „Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa”. Jak pewnie czytelnicy wiedzą to w tymże centrum kosmicznym wyprodukowano rakietę Proton z założonymi odwrotnie czujnikami przeciążeń. Centrum to odpowiedzialne jest także za niezwykłą (choć dość krótką) wycieczkę sondy Mars-Grunt. I okazuje się że centrum to postanowiło także zbudować nowy moduł dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł nazywa się MLM (to skrót of uniwersalnego moduły laboratoryjnego – Multipurpose Laboratory Module) i miał polecieć do ISS w kwietniu 2014. Ale już wiadomo że nie poleci. Gotowy moduł został dostarczony do firmy Energia, która dokonała na nim testów. I po tym co odkryto, zdecydowano się oddać moduł do producenta – podobno jakość wykonania jest daleka od wymaganej a ilość usterek olbrzymia. Naprawa usterek zajmie co najmniej 18 miesięcy (zakładając że nie zostaną wykryte nowe).
Moduł MLM ma burzliwą przeszłość – jego budowę rozpoczęto w 1995 roku, początkowo miał być elementem strukturalnym ISS, wraz z jego siostrzanym modułem – Zarya. Jednak w 2004 roku zdecydowano że zamiast modułu strukturalnego, zrobi się z niego laboratorium. Miało ono być gotowe w 2007 roku, jednak w 2006 roku przesunięto ten termin na 2009. W 2009 roku mówiono o wystrzeleniu go w 2011 roku, jednak rok później (w 2010) zaczęto mówić o tym że będzie gotowy w 2012. W 2012 poinformowano o nowej dacie – kwietniu 2014…
MLM jest olbrzymi – ma 14 metrów długości i 4.2 metra średnicy i waży 24 tony. Ma własną toaletę oraz ramie podobne do CanadaArm.
Ciekawe czy MLMm kiedykolwiek poleci do ISS? W tym tempie ISS może zostać zniszczona zanim uda się go ukończyć…