Kto jeszcze na rynku małych rakiet – część druga

Jakiś czas temu opisałem dwie firmy planujące wystrzeliwanie mikrosatelitów – CubeCab i InterOrbital Systems. Innym razem wspominałem firmę Generation Orbit. Więc dziś o dwóch następnych firmach budujących rakiety do wystrzeliwania małych satelitów.
Pierwszą z nich jest raczej sekretna firma Ventions. Buduje ona rakietę SALVO, której stan pracy wydaje się być bardzo zaawansowany. Ma ona wynosić małego satelitę (kilka kilogramów) na niską orbitę okołoziemską. Rakieta ma startować z pokładu F-15. Całość jest sponsorowana przez DARPA = nie wiadomo zupełnie na jakim etapie prac jest rakieta, jaki będzie jej docelowy udźwig, orbita no i przede wszystkim ładunki.
Drugą firmą jest Garvey Spacecraft Corporation. Pracuje ona nad rakietą o wdzięcznej nazwie NLV (Nanosat Launch Vehicle) która ma być w stanie wynieść 20 kg ładunek na 450 km orbitę. Rakieta zasilana jest dość nietypowym paliwem – propanem. Propan ma wiele zalet – jest równie gęsty jak RP-1 (oczywiście po skropleniu), daje większy impuls specyficzny niż RP-1 i jest łatwiejszy do zakupu dla zastosowań nie wojskowych. Nie wiadomo dokładnie na jakim etapie jest ten projekt.
Jak widzicie na rynku jest sporo różnych firm i wszyscy chcieli by uszczknąć kawałek dopiero tworzącego się rynku mikro-satelitów. Pewnie niektórym się uda (finansowanie przez NASA lub DARPA zwykle w tym bardzo pomaga), a innym zabraknie pieniędzy. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: