Kwiecień miesiącem wielkich rakiet

Wygląda na to że w kwietniu czekają nas trzy starty wielkich rakiet. 8 kwietnia planowany jest start Falcona Heavy z ViaSat 3. ViaSat 3 powstał w sumie dzięki Falconowi Heavy – tylko dzięki niskiej cenie tej rakiety opłaca się wysłać tak dużego satelitę na orbitę geostacjonarną. Docelowo mają być trzy takie satelity na orbicie. Każdy ma mieć przepustowość 1 Tbps i baterie słoneczne o mocy 25 kW. Pierwszy egzemplarz waży prawie 7 ton, następne mają być lżejsze – 6.5 i 6 ton. Ciekawostką jest także antena tych satelitów – jest ona oddalona od samego satelity o kilkadziesiąt metrów za pomocą ramienia które powstało korzystając z technologii zastosowanych w JWST.

Drugi start wielkiej rakiety w kwietniu to Delta 4 Heavy z supertajnym ładunkiem dla NRO. Dokładnej daty nie ma podanej oficjalnie, jednak już we wtorek jest WDR tej rakiety czyli start już niedługo. To o ile się nie mylę ostatni start D4H z Cape Canaveral.

A trzeci to wiadomo – Starship. Czy odbędzie się w kwietniu? Mam nadzieję…

Poza tym w kwietniu planowany także jest załogowy start Starlinera i kilka startów F9. Planowany także jest ostatni lot Antaresa z rosyjskimi silnikami RD-181.

Na inauguracyjny start Vulcana trzeba będzie poczekać do maja.

Marek Cyzio Opublikowane przez: