Mikrosatelity DARPA

Dziś wiadomości z mojego ulubionego źródła – Sputnik News. Agencja informuje o pomyśle DARPA na tanie satelity obserwacyjne ziemi. Mają się one nazywać SeeMe (Space Enabled Effects for Military Engagements), ma być ich dużo i mają być tanie ($500K za sztukę). I mają nadawać na bieżąco wszystko co widzą z orbity. Oczywiście zakodowane. Celem jest taktyczna integracja informacji z satelity do działań wojska. Do tej pory zdjęcia satelitarne były używane w celach strategicznych – planowania ataków itp. Za pomocą tych satelitów każdy żołnierz byłby w stanie na żywo zobaczyć pole walki z góry. Podobna opcja istnieje obecnie z wykorzystaniem UAV, w sumie nie wiem jaki jest cel satelitów? 
A zdjęcie powyżej to Nikon 800mm F/5.6 – jak czytelnicy może pamiętają kiedyś sugerowałem że wysłanie go wraz z D800 + trochę elektroniki do zasilania + systemy utrzymywania pozycji i za niewielkie pieniądze mamy bardzo porządnego satelitę szpiegowskiego z rozdzielczością mniejszą niż 1m (a wykorzystując telekonwerter i niską orbitę możemy nawet zejść do rozdzielczości kilkudziesięciu cm). I właśnie w podobny sposób mają być zbudowane te satelity – większość komponentów ma być komercyjnych (pewnie poza szyfrowaniem).

Aha, dla miłośników Canona – nowy 5DS R pozwala na zrobienie jeszcze lepszego satelity (ma 50 MP zamiast marnych 36MP w Nikonie D810) a do tego canonowski obiektyw 800mm F/5.6 jest znacznie tańszy i optycznie lepszy. 

Marek Cyzio Opublikowane przez: