Musk zaspał czy ma inne plany?

ArsTechnica opublikowała dziś ciekawy artykuł o parciu jakie mają amerykańskie firmy na budowę prywatnych stacji kosmicznych. W sumie trudno się dziwić – NASA wydaje obecnie około 4 miliardów $ rocznie na utrzymanie ISS i jak już ISS się skończy (co prawie na pewno nastąpi w tym dziesięcioleciu), to kongres dostanie sraczki że USA nie ma stacji kosmicznej, a Chiny mają. Więc nie ma mocnych i wcześniej czy później NASA będzie chciała coś nowego zbudować a raczej zamówić u prywatnych firm. I miliardy się posypią.

Jak pewnie zauważyliście, Musk planuje loty na Marsa, na Księżyc i na LEO, ale nic nie mówi o budowie kosmicznych stacji. Przynajmniej tak to wygląda z wierzchu. Jednocześnie firma pracuje nad technologiami które niezbędne będą do utrzymania takiej stacji – systemami podtrzymywania życia które pozwolą na lot na Marsa, tankowaniu na orbicie, budowie dużych obiektów z oknami które nie tylko beda w stanie wytrzymać na orbicie dłuższy czas ale także polecieć na Księżyc.

Dlatego podejrzewam że będzie podobnie jak z przetargiem na lot na Księżyc – NASA wyobrazi sobie sposób w jaki nowa stacja ma powstać i rozpisze przetarg, kilka firm zaproponuje jakieś potwornie drogie rozwiązania które dokładnie pasują do wizji NASA a potem przyjdzie Musk i zaproponuje coś zupełnie innego, które jest znacznie lepsze a przy okazji kosztuje ćwiartkę planowanego budżetu. I znowu wygra i znowu będą protesty.

Problemem zarówno Axiom Space jak i Nanoracks oraz konsorcjum wokół BO jest brak wyobraźni. Wszystko co chcą budować jest oparte o ideę stacji kosmicznej którą zapoczątkowali Rosjanie – małe kawałki połączone śluzami. BO chwali się ośmiometrową osłoną ładunku która pozwoli na wysłanie na orbitę dużych modułów. Axiom Space i Nanoracks chcą nadmuchiwane moduły. Co wymyśli SpaceX? Może wrócimy do czasów Skylab, który tak naprawdę był zabudowanym ostatnim stopniem Saturna V? Czemu nie użyć pustych zbiorników metanu i tlenu – powstała w taki sposób stacja kosmiczna ze Starship była by znacznie większa niż obecny ISS i dało by się ją bez problemu wystrzelić za pomocą jednego lotu. Jestem ciekaw co Musk zaproponuje…

Marek Cyzio Opublikowane przez: