Na Księżyc i to natychmiast

Dziś znowu pogróżki administracji w stronę NASA. Wiceprezydent powiedział że NASA ma w ciągu najbliższych 5 lat wylądować człowieka na Księżycu i nie jest to negocjowalne. Pod adresem Boeinga posłano tekst „jak obecny kontraktor nie jest w stanie tego osiągnąć to znajdziemy nowego”. A jak jedynym sposobem na lot na Ksiezyc są firmy prywatne to niech one to zrobią.

To spowoduje sporo zamieszania w NASA. Teoretycznie to wyrok śmierci na SLS. Nie ma szans by ta rakieta wysłała ludzi na Księżyc w ciągu 5 lat. Zresztą co tu dużo mówić – nie ma szans by NASA wysłała ludzi na Księżyc w ciągu 5 lat niezależnie od tego ile pieniędzy dostanie i czy zdecyduje się wykorzystać istniejące rakiety. W ciągu 5 lat NASA nie jest w stanie zdecydować się jakie kryteria bezpieczeństwa musi spełniać lądownik księżycowy a co dopiero taki certyfikować do lądowań. Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do tych zapewnień i ambitnych dat.

Patrząc na rynek i to co by się dało osiągnąć w ciągu 5 lat to jedyną nadzieją jest załogowy Dragon. Niestety wymagał by on bardziej zaawansowanego „bagażnika” który miał by lepszy system silników manewrowych + dodatkowego ostatniego stopnia rakiety który mógłby wysłać go wraz z ewentualnym lądownikiem księżycowym w stronę księżyca. No i wymagał by modyfikacji FH tak by można było wykonywać loty załogowe. Wszystko jest realne i SpaceX by pewnie bez problemu to zrobił w ciągu 5 lat , ale firma już zdecydowała że nie będzie inwestować czasu i pieniędzy w takie rozwiązanie i skoncentruje się na Starship/SuperHeavy. A te na pewno nie będą gotowe do lądowania na Księżycu za 5 lat. A szkoda bo SpaceX ma praktycznie wszelkie technologie które mogły by się przydać do takiego lotu, rakietę o przyzwoitym udźwigu i inżynierów którzy umieją pracować wydajnie.

Lockheed Martin pewnie chętnie weźmie udział w przetargu na taki lot wiedząc dobrze że może zaproponować relatywnie tanie rozwiązanie a następnie przekroczyć wielokrotnie budżet i czas i wysłać ludzi na księżyc w 2030 roku. Pewnie będzie to Orion na Delta IV Heavy plus jakiś bardzo ambitny lądownik księżycowy. Boje się że firma wygra taki przetarg i będzie drugi SLS czy JWST.

Marek Cyzio Opublikowane przez: