Najbliższe starty SpaceX

10 kwietnia o 17:42 czasu lokalnego ma polecieć F9 z misją CRS-6. SpaceX będzie próbowało wylądować rakietą na barce w czasie tego lotu.
Gdzieś pomiędzy tym a następnym startem, możliwe że w okolicach 12 kwietnia SpaceX podobno planuje test systemu ratunkowego kapsuły Dragon V2. 11 kwietnia mam akurat oprowadzać wycieczkę, to podjadę i zobaczę czy nie stoi jakiś symulowany F9 na platformie. Może nie być go widać, jako że podobno strzał będzie „z ziemi”, bez czegokolwiek udającego pierwszy i drugi stopień F9. Także sama kapsuła podobno jest dość „symulowana” – zamiast prawdziwego „bagażnika” jest jego symulator, kapsuła to podobno używany, obecny, bezzałogowy Dragon z namalowanymi „oknami” (i oczywiście zamontowanymi silnikami i całą awioniką), w środku jest 7 siedzeń, na sześciu z nich siedzą kawałki stali symulujące masę astronautów, ale jedno siedzenie zajmuje manekin jak z testów samochodowych wypadków. Ale w końcu test polega na udowodnieniu że silniki SuperDraco są w stanie zabrać w bezpieczne miejsce obiekt o kształcie i rozkładzie masy Dragona z bagażnikiem, więc nie wszystko musi być oryginalne (zresztą szkoda było by marnować dobrą kapsułę). Kapsuła ma standardowy spadochron, taki jak w typowych lotach Dragona. 
24 kwietnia zaś ma polecieć opóźniony Falcon 9 z satelitą Turkmenistan-sat. Jak czytelnicy pamiętają, start ten miał się oryginalnie odbyć 21 marca, ale SpaceX wykrył problem z butlami z helem i rakieta musiała wrócić do hangaru w celu dokonania czasochłonnych napraw. 
Z innych plotek wynika także że inauguracyjny lot Falcona Heavy a także test systemu ratunkowego Dragona V2 w czasie Max-Q mają się odbyć w trzecim kwartale tego roku. Niestety ten ostatni test nastąpi z Kalifornii. 
A ostatnia ciekawostka to informacja o tym że SpaceX (tymczasowo) uratował od zniszczenia bardzo historyczny hangar w CCAFS. Hangar S to miejsce gdzie przygotowywano do lotu astronautów Mercury. NASA uważa że hangar nie ma wartości historycznej i chce go zburzyć. Na szczęście SpaceX wynajął go na 6 miesięcy i używa go do budowy struktury na której będzie stał Falcon Heavy na LC-39A. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: