Następna katastrofa kolejowa

Tym razem w kosmosie – kilka dni temu automatyczny wózek poruszający się po szynach na ISS zatrzymał się o kilka cali od swojego miejsca przeznaczenia i nie ma zamiaru się sam ruszyć. Podejrzewa się że jeden z hamulców awaryjnych wózka się samodzielnie uruchomił i to powoduje że nie może on się ruszyć z miejsca. Astronauci mają dziś obejrzeć wózek, odblokować jego hamulec i popchnąć go na miejsce przeznaczenia gdzie podłączy się on do systemów elektrycznych stacji. Sprawa jest dość poważna, bo baterie wózka mają ograniczoną pojemność i trzeba go podłączyć do zasilania zanim się skończą. 
Jeżeli wszystko pójdzie bez problemów, to astronauci mają po przestawieniu wózka zrobić na zewnątrz trochę przedświątecznych porządków – poprzekładać jakieś kable, pootwierać jakieś klapki itp.

Edycja – astronauci naprawili wózek i teraz bawią się w sprzątanie w kosmosie.

Edycja 2 – zdjęcie z forum NASASpaceFlight.com pokazujące wózek latający w kosmosie w czasie jego instalacji (lot STS 116). Zaznaczone na czerwono są hamulce – to rączka jednego z nich była w niewłaściwej pozycji co spowodowało że hamulec się przypadkowo włączył.

Marek Cyzio Opublikowane przez: