Następny interesujący dzień

Dziś następny, interesujący dzień. Za momencik startuje europejska rakieta Vega z Gujany Francuskiej wynosząc na krótki lot balistyczny pojazd IXV. Transmisja się już rozpoczęła. Pojazd IXV przypomina kosmiczną trumnę, jednak jest troszkę większy od tradycyjnej trumny.

Edycja – wygląda że nie leci, zatrzymano zegar.

Edycja 2 – nowy czas startu 8:40!

Edycja 3 – wystartowała. Rakiety napędzane paliwem stałym ruszają z platformy jak Formuła 1 – kilka sekund i już była w chmurach. Wygląda na to że wszystko idzie normalnie, pierwszy stopień odpadł, drugi działa dobrze.

Edycja 4 – IXV wylądował!

A po południu trzecia próba startu Falcona 9 z satelitą DISCOVR. Dziś ostatni dzień okienka startowego, od jutra Księżyc będzie przeszkadzał w starcie i następna próba będzie najwcześniej 20 lutego.

Edycja – pogoda powinna dziś współpracować, prognoza przewiduje 90% szans na start, ale to nie obejmuje wiatrów na dużych wysokościach które wczoraj uziemiły Falcona. Jednak te także odsuwają się od wybrzeża i powinny być dziś słabsze (nie wiadomo jedynie czy wystarczająco słabe). Za to lądowanie na barce będzie nadal trudne – pięciometrowe fale i wiatr 50 km/h + silne wiatry w górnych warstwach atmosfery w miejscu gdzie F9 wróci.

Edycja 2 – pierwsze dane o wiatrach w wysokich partiach atmosfery są pomyślne.

P.S. Dragon wczoraj szczęśliwie wrócił:

Marek Cyzio Opublikowane przez: